112: nawet dziecko może ratować innych

27-02-2009, 18:12

8 lutego 2005 roku zginął w pożarze łódzkiej czynszówki sześcioletni Brajan Chlebowski. Zanim zginął, zdołał uratować życie innych, wzywając straż pożarną. Dwa i pół roku później trzyletni Krystian Szymański uratował życie swojej chorej na cukrzycę mamie. Oto dlaczego warto mówić dzieciom o numerze 112.

112 można wybrać z dowolnego telefonu komórkowego, nawet przy zablokowanej klawiaturze. W województwach, w których nie wprowadzono jeszcze systemu ratownictwa łączącego usługi pogotowia, policji i straży pożarnej, zgłasza się pogotowie policji. Policjant jest przygotowany, by powiadomić w razie potrzeby pogotowie lub straż.

Coraz młodsze dzieci stają się posiadaczami komórek. Do szkoły wysyłamy dziecko z kluczem na szyi i telefonem na "smyczy". To, czy nasze dzieci będą świadomymi użytkownikami telefonu, zależy tylko od nas. Dziecko powinno poznać zasady użytkowania telefonu, w pierwszej kolejności zasadność korzystania z numeru 112. To może uratować komuś życie.

Uczulmy dzieci na to, by nie wydzwaniały bezmyślnie pod telefon alarmowy - ani ten, ani jakikolwiek inny. Na żartownisiów skarżą się dyspozytorzy pogotowia, policji i straży.

Przyjmujemy około pięciuset telefonów dziennie od wygłupiającej się młodzieży. W ciągu dziesięciu minut jest nawet dwadzieścia telefonów, które nie są prawdziwymi wezwaniami - mówi Krzysztof Żywczyk, zastępca komendanta straży pożarnej w Stalowej Woli. – Bywa, że przez dwanaście godzin służby, dyżurny bez przerwy odbiera tylko takie telefony. One irytują, wyczerpują i przede wszystkim mogą uniemożliwić pomoc tym naprawdę potrzebującym.

Warto pamiętać, że niedawno uruchomiono akcję Moja Pierwsza Komórka, której organizatorzy proponują placówkom przeprowadzenie nietypowej lekcji wychowawczej, podczas której dzieci w formie zabawy dowiadują się, jak bezpiecznie i rozsądnie korzystać z telefonu komórkowego. Akcja trwa od września 2008 roku.

Kontakt dla zainteresowanych szkół: kontakt (at) mojapierwszakomorka.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag telefontag pomoctag komórkatag dzieckotag bezpieczeństwotag alarm
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031