Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Mieszkasz na wsi i wydaje Ci się, że Twoja okolica nie sprzyja prowadzeniu biznesu? Dziś nie jest to już żadną wymówką. W celu otwarcia i prowadzenia dochodowej firmy potrzebujesz jedynie dostępu do Internetu. Jeśli zastanawiasz się, jaką działalność warto założyć, zapoznaj się z naszymi 10 propozycjami pomysłu na biznes na wsi!

10 pomysłów na biznes na wsi

Sprzedaż produktów ekologicznych

Coraz łatwiej zauważyć, jak zmienia się świadomość ekologiczna konsumentów. Rośnie popularność produktów naturalnych, pozbawionych sztucznych barwników i konserwantów. Unika się zarówno żywności z masowych hodowli, jak i modyfikowanej genetycznie. Ludziom zależy na dostępie do zdrowego, bezpiecznego jedzenia, więc otwarcie sklepu z produktami ekologicznymi wydaje się znakomitym pomysłem na biznes.

Jeśli mieszkasz na wsi, masz prawdopodobnie lepsze warunki do wytwarzania ekologicznych produktów spożywczych niż mieszkańcy miast. Swoim klientom możesz zaoferować między innymi:

  • jaja od kur z „wolnego wybiegu”,
  • naturalne owoce i warzywa,
  • miody z własnej pasieki,
  • aromatyczne zioła,
  • suszone grzyby,
  • domowe przetwory (np. dżemy, kiszonki itp.).

Aby prowadzić taką działalność, przyda Ci się oczywiście własny sklep internetowy. Dzięki niemu zapewnisz sobie pełną niezależność na rynku i zyskasz możliwość ekspansji nie tylko na cały kraj, ale i poza jego granice.

Hodowla roślin

Sprzedawać możesz nie tylko produkty spożywcze, ale też rośliny. W tym celu rozważ założenie szkółki, która pozwoli Ci na handel nasionami, sadzonkami, a także kwiatami (ciętymi i doniczkowymi) czy krzewami ozdobnymi. Pamiętaj, że poza prowadzeniem sklepu możesz zająć się też organizacją krótkich wycieczek po plantacji czy prowadzeniem szkoleń z zakresu ogrodnictwa.

Swoich sił w uprawie roślin próbują dziś nie tylko właściciele działek, ale nawet mieszczuchy zakładające ogródki na balkonach. Zastanów się nad ich potrzebami i spróbuj jak najlepiej na nie odpowiedzieć!

Handel wyrobami regionalnymi

Prowadząc sklep internetowy z żywnością, możesz skupić się wyłącznie na wyrobach regionalnych. Konsumenci cenią sobie takie produkty z uwagi na ich unikalność. To samo dotyczy zresztą nie tylko rynku spożywczego, ale i wielu innych branż. Jeśli w Twojej okolicy modne są na przykład określone rodzaje biżuterii, dekoracji czy odzieży, zajmij się ich pozyskiwaniem lub wytwarzaniem i spróbuj rozpowszechnić je na całą Polskę!

Zakładając sklep z wyrobami regionalnymi, możesz liczyć na wsparcie finansowe, ponieważ przedsięwzięcia tego typu często dotowane są ze źródeł publicznych.

Prowadzenie agroturystyki

Wiejskie rejony wielu osobom kojarzą się z błogim relaksem i wypoczynkiem z dala od zgiełku miasta. Jeśli dysponujesz atrakcyjną działką, możesz zająć się więc prowadzeniem agroturystyki. Potencjalni goście z pewnością będą zainteresowani miejscami noclegowymi, ale też różnymi atrakcjami, takimi jak gastronomia, parki tematyczne czy rekreacja sportowa.

Jeśli nie masz środków na budowę pensjonatu, wcale nie musisz rezygnować z agroturystyki. Wystarczy Ci przecież kawałek ziemi i podstawowa infrastruktura, aby otworzyć na przykład pole namiotowe lub camping.

Sklep internetowy w dropshippingu

Parokrotnie wspominaliśmy już o prowadzeniu własnego sklepu internetowego na wsi. Miejsce zamieszkania nie ma bowiem w jego przypadku większego znaczenia. Jeśli chcesz, możesz otworzyć e-commerce w dropshippingu, unikając konieczności wynajmowania magazynu czy organizowania przesyłek. Wystarczy, że będziesz zarządzać działalnością sprzed ekranu komputera.

W takim przypadku nie musisz koncentrować się na sprzedaży proponowanych wcześniej wyrobów spożywczych czy regionalnych. Możesz oferować klientom co tylko zechcesz. Pozwolą Ci na to gotowe integracje z hurtowniami dropshippingowymi, dzięki którym błyskawicznie pobierzesz interesujące cię towary na swoją stronę. Asortyment warto skompletować przede wszystkim z produktów, na których się znasz i które cieszą się dużym (byle nie za bardzo) zainteresowaniem w sieci.

Hurtownia internetowa

Nie jesteś jedyną osobą, która zastanawia się nad pomysłem na własny biznes. Wielu aspirujących przedsiębiorców decyduje się na przykład na otwarcie własnego sklepu internetowego. Zamiast z nimi konkurować, możesz zacząć na nich zarabiać. Jak? Uruchamiając hurtownię internetową!

W tym celu przyda Ci się już duży teren pod magazyn. Na wsi jego znalezienie, jak i opłacenie wszelkich niezbędnych zasobów będzie jednak zdecydowanie tańsze niż w mieście. Hurtownię B2B możesz prowadzić zarówno w trybie stacjonarnym, jak i internetowym.

Marketing cyfrowy

Pandemia Covid-19 udowodniła, że wiele usług można świadczyć bez wychodzenia z domu. Bez wątpienia zalicza się do nich działalność marketingowa. Dziś branża ta stanowi jedną z najszybciej rozwijających się i najbardziej dochodowych. Jeśli tylko posiadasz dostęp do komputera i masz niezbędną wiedzę z wybranej dziedziny, możesz oferować klientom usługi z zakresu:

  • SEO – pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarce,
  • PPC – ustawiania i optymalizowania kampanii w płatnych systemach reklamowych,
  • content marketingu – tworzenia i dystrybucji wysokiej jakości treści,
  • social media – prowadzenia firmowych profili w mediach społecznościowych.

Swoją ofertę możesz skierować zarówno do agencji marketingowych, korzystających z usług freelancerów, jak i do mniejszych przedsiębiorców, którzy szukają tańszych rozwiązań niż współpraca z taką agencją.

Działalność fryzjerska lub kosmetyczna

Podczas pandemii okazało się też, że nawet kosmetyczki i fryzjerzy mogą pracować poza swoimi salonami. Zdecydowanie częściej wyjeżdżali oni do klientów, świadcząc usługi w ich domach. Taka działalność wydaje się więc znakomitym pomysłem na biznes na wsi. Jeśli nie stać Cię na otwarcie własnego zakładu lub uważasz, że nie przyciągniesz do niego wystarczającej liczby klientów, zainwestuj po prostu w samochód i zacznij do nich dojeżdżać.

Aby świadczyć usługi fryzjerskie lub kosmetyczne, potrzebne Ci będzie oczywiście odpowiednie wykształcenie zawodowe lub przynajmniej niezbędna wiedza i doświadczenie w tym zakresie.

Usługi cateringowe

Popyt na firmy cateringowe w ostatnich czasach zauważalnie rośnie. Na zamawianie jedzenia decydują się już nie tylko zarządcy biurowców czy organizatorzy rozmaitych konferencji, ale też coraz częściej klienci indywidualni. Diety pudełkowe cieszą się ogromną popularnością, ponieważ ludzie chcą odżywiać się zdrowiej, bardziej świadomie i wartościowo.

Na wsiach działa zdecydowanie mniej firm cateringowych niż w miastach, co daje Ci pewną przestrzeń na założenie takiego biznesu. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby jedzenie dowozić w znacznie dalsze zakątki kraju, jeśli tylko znajdziesz tam konsumentów zainteresowanych Twoją ofertą.

Sprzedaż materiałów cyfrowych

Chcąc założyć własny biznes na wsi, możesz zająć się też handlem materiałami cyfrowymi. Dzięki temu unikniesz problemów z logistyką, drastycznie zredukujesz koszty prowadzenia działalności i zyskasz możliwość daleko idącej automatyzacji procesu sprzedaży. Klientom warto zaproponować takie produkty jak:

  • zdjęcia – użytkowe, artystyczne lub wykonywane na zamówienie,
  • e-booki i audiobooki – najlepiej z treściami poradnikowymi,
  • sample muzyczne i nagrania wideo – wykorzystywane w montażach spotów itp.,
  • kursy i webinary – czyli materiały szkoleniowe na wybrane tematy.

Do prowadzenia sprzedaży materiałów cyfrowych wystarczy Ci prosty sklep internetowy. Dzięki inteligentnym funkcjom automatyzacji, zamówienia będą wysyłane do Twoich klientów bezpośrednio po dokonaniu przez nich opłaty.

Jaki pomysł na biznes na wsi wybrać?

Planując założenie własnego biznesu na wsi, nie zrażaj się potencjalnymi wyzwaniami i zauważ, że w niektórych sytuacjach możesz potraktować je jako swoje szanse. Wybierz też taką działalność, która odpowiada Twoim zainteresowaniom i kompetencjom. Dzięki temu szybko ugruntujesz swoją pozycję na rynku.

Foto: Pexels, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *