Zima, najlepsza pora na projektowanie ogrodów

03-01-2018, 07:11

Kto z nas nie marzy o pięknym ogrodzie? Mieszkańcy bloków pragną być otaczani przez zieleń, drzewa i krzewy, które działają na nas uspokajająco i wyciszająco. W przypadku domów jednorodzinnych, to nie wyobrażamy sobie domu bez własnego ogrodu, po prostu jest to niemożliwe!

Dlaczego ogrody koło domu są tak ważne?

Ogród pełni kilka zasadniczych funkcji. Jedną z nich, która każdemu od razu przyjdzie na myśl jest funkcja dekoracyjna naszego ogrodu. Ładny i elegancki ogród świadczy o klasie inwestycji, podkreśla jej walory oraz estetykę. Jeszcze 10-20 lat temu skupiano się głównie na tym aspekcie, gdyż teren przed domem był znacznie lepiej zagospodarowany i przesadnie za duży. Rośliny w nim były nasadzone przesadnie i bez niezbędnego umiaru, panował przepych, często na wyrost i powodujący nieład. Jest to cecha większości ogrodów w mniejszych miejscowościach na terenach wiejskich. W ogrodach miejskich także nie zwracano wystarczającej uwagi na przestrzeń za domem, z reguły był to zwykły trawnik, a roślinność była niezwykle uboga.

Dopiero potem zwrócono uwagę na przestrzeń za domem, gdyż to czego najbardziej pragniemy to spokój, intymność oraz prywatność we własnym ogrodzie. Dlatego w ostatnich latach tak bardzo naciskamy na funkcjonalny aspekt ogrodu, który pozwala na pełne wykorzystanie jego potencjału dla nas samych. Ogród powinien w tym wypadku być dobrze rozplanowany, posiadać niezbędną architekturę, wytyczone ścieżki, odpowiednio dobraną roślinność, adekwatnie do warunków wodno-glebowych. W ten sposób w sezonie ogród dostarcza nam idealne miejsce na wypoczynek, relaks, możliwość przyjęcia gości na świeżym powietrzu, a także zabawy z dziećmi.

 

Najlepsza pora na projektowanie ogrodów?

Niewątpliwie najlepszą porą na projektowanie ogrodów nie jest wiosna, czy lato, a właśnie okres jesienno-zimowy. O tej porze firmy wykonujące ogrody posiadają wystarczającą ilość czasu na wykonanie wszystkich niezbędnych prac projektowych, począwszy od zebrania niezbędnych informacji do wykonania wizualizacji. W szczycie sezonu firmy ogrodnicze cały swój potencjał kierują na prace w ogrodzie, zaś projekty ogrodów wykonywane są marginalnie, a nawet jeśli ma to miejsce, to z realizacją i zakładaniem naszego ogrodu będziemy musieli poczekać najprawdopodobniej do później jesieni (optymistycznie) lub do przyszłego roku.

Kontakt z firmą ogrodniczą powinien mieć miejsce jeszcze na jesieni. Pierwszym etapem wówczas jest zmierzenie działki, konturów domu, poznanie rodzaju gleby, która jest w ogrodzie oraz warunków wodnych. Kluczową informacją jest również poznanie oczekiwań i predyspozycji właścicieli działki. Na tej podstawie projektant ogrodu przygotowuje projekt koncepcyjny, a następnie po uwagach i sugestiach inwestora projekt końcowy. Z reguły jest to praca, która może trwać nawet to kilku tygodni.

 

Czas na zakładanie ogrodów

Jeśli posiadamy już gotowy projekt ogrodu wówczas możemy zacząć rozglądać się za firmą, która zajmie się wykonaniem niezbędnych prac w naszym ogrodzie. Najczęściej jest to ta sama firma, która zajęła się jego zaprojektowaniem. W mieście Białystok swoje usługi oferuje w ten sposób firma ogrodnicza http://firmagarden.pl/, która od ponad 20 lat trudni się wykonywaniem projektów i zakładaniem ogrodów przydomowych, zielonych dachów i pielęgnacją już istniejących ogrodów. W ten sposób oszczędzimy sobie stresu i nerwów, a dodatkowo możemy liczyć na zniżki, a także większą elastyczność i pewność terminowego wykonania prac. Zakładanie ogrodów składa się najczęściej z kilku etapów: prac ziemnych, nasadzania roślin, następnie wykonuje się niezbędne przyłącza (elektryczne, architekturę ogrodową, systemy nawadniające), ostatnim etapem jest zasianie lub ułożenie trawnika.

Jeśli zatem planujemy założenie ogrodu w 2018 roku, to już teraz rozejrzyjmy się za firmą, której powierzymy to zadanie.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: