Zakres obowiązków menadżera floty

25-06-2019, 09:52

Istnieje wiele trudności związanych zarówno z zakupem, jak i zarządzaniem flotą samochodową. Są one jednak w stanie przynieść wymierne korzyści – właściwie wybrany tabor samochodowy nie tylko jest w stanie nawet podwoić skuteczność działania przedsiębiorstwa, ale i w znacznym stopniu ulepszyć funkcjonowanie obsługiwania konsumentów. W tym celu niezbędny będzie jeden człowiek – menadżer floty. Jak przedstawia się jego zakres zadań?

monitoring floty samochodowej

Flota samochodowa – definicja

Flotą samochodową nazywamy grupę (od kilku do nawet kilkuset) samochodów, które są używane przez pojedynczy zakład pracy. Wyróżniamy, chociażby flotę osobową, dedykowaną celom o charakterze marketingowym, jak firmowe reklamy widoczne na pojazdach służbowych. Używa się ją jako motywacyjną premię pracowniczą, zwiększając tym samym prestiż samego przedsiębiorstwa. W przypadku wielu z nich flota jest jednym z najistotniejszych elementów działalności, mowa tu o policji, taksówkach, firmach transportowych itd. Korzyściami posiadania floty samochodowej są:

 • wzrost statusu danej firmy,
 • wzrost motywacji pracowniczej,
 • usprawnienie obsługiwania konsumenta,
 • możliwość przemieszczania się między oddziałami danej firmy.

Czynności związane z zarządzaniem flotą samochodową

Nadzorowanie i zarządzanie flotą samochodową jest ściśle powiązane z szeregiem różnego typu zadań. Co więcej, dochodzi nawet do sytuacji, że przekraczają one kompetencje związane z samym stanowiskiem, a to za sprawą konieczności wykonywania swoich obowiązków w biurze lub przy wsparciu administracyjnych podmiotów. Zatem do zadań menadżera floty należy:

 • selekcja auto do zakupu i wdrożenia ich w poczet floty samochodowej,
 • zajmowanie się sprawami technicznymi i naprawczymi pojazdów,
 • angażowanie w kwestie ubezpieczeniowe i administracyjne floty,
 • rozliczanie się z poszczególnymi podmiotami,
 • wyszukiwanie sposób na zwiększenie skuteczności działania taboru przy jednoczesnej minimalizacji kosztów,
 • wybieranie optymalnych tras przejazdu,
 • sprawowanie kontroli nad pracą poszczególnych kierowców.

Ważna wskazówka: jedną z pierwszych decyzji świeżo upieczonego menadżera floty powinno być wdrożenie systemu monitoringu GPS floty firmy Verizon Connect. Za jego sprawą będzie on stale otrzymywał aktualne informacje związane z położeniem każdego pojazdu należącego do taboru, wraz z ze stopniem zużycia paliwa oraz łącznym czasem pracy kierowcy. Dodatkowo będzie on w stanie również ocenić jego styl jazdy za sprawą danych opisujących, w którym momencie przekroczył on prędkość.

Podsumowanie

Mimo że osoby pracujące na stanowisku menadżera floty nie mają z góry ustalonych wszystkich obowiązków, które będą pełnić, to przeważnie można mówić o satysfakcji zawodowej ludzi trudniących się tą profesją. Dzieje się to nawet mając na uwadze związaną z tą pracą presją, która pomoże wykształcić w pracowniku umiejętność znajdywania odpowiednich rozwiązań nawet w krótkim okresie czasu.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać

fot. inFakt
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Serwisy specjalne: