Wypadki drogowe w Irlandii. Jak uzyskać odszkodowanie?

12-04-2018, 08:03

Osoba poszkodowana powinna w terminie dwóch miesięcy wystąpić ze wstępnym roszczeniem o odszkodowanie wskazując podmiot odpowiedzialny za naprawienie szkody. Roszczenia o naprawienie szkody przedawniają się z upływem dwóch lat od daty zdarzenia.

wypadek droga

Przedawnienie roszczeń w Irlandii

Osoba poszkodowana powinna w terminie dwóch miesięcy wystąpić ze wstępnym roszczeniem o odszkodowanie wskazując podmiot odpowiedzialny za naprawienie szkody. Roszczenia o naprawienie szkody przedawniają się z upływem dwóch lat od daty zdarzenia.

Co zrobić po wypadku?

Osoba poszkodowana powinna, w miarę możliwości zebrać konieczne dane umożliwiające identyfikację sprawcy szkody (imię, nazwisko, adres, nr rej. pojazdu, nr polisy i nazwa ubezpieczyciela). Co do zasady, każde zdarzenie powinno zostać zgłoszone na Gardę. Jeżeli ta nie przyjechała na miejsce zdarzenia powinniśmy udać się do najbliższego komisariatu i zgłosić wypadek.

Osoby poszkodowane powinny skonsultować jakąkolwiek próbę ugodowego załatwienia sprawy ze strony sprawcy lub jego firmy ubezpieczeniowej. Należy rozważyć wszelkie okoliczności, a zwłaszcza mieć pełną wiedzę o konsekwencjach wypadku dla naszego zdrowia przed akceptacją kwoty odszkodowania. Firmy ubezpieczeniowe co do zasady zainteresowane są jak najszybszą i najoszczędniejszą likwidacją szkody.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Firma ubezpieczeniowa oferuje jedną sumę odszkodowana zarówno za uszkodzony pojazd jak i odniesione przez poszkodowanego obrażenia informując, że tylko w ten sposób możliwa jest szybka wypłata odszkodowania za utracony/ zniszczony pojazd. W takiej sytuacji firmy ubezpieczeniowe wiedząc, iż zależy nam na jak najszybszym odzyskaniu samochodu (zakupie nowego) dążą do zaniżenia mogącego nam przysługiwać odszkodowania za odniesione obrażenia.

W praktyce jak najbardziej możliwe jest rozdzielenie likwidacji szkody w mieniu (uszkodzony samochód) i szkody na osobie. Obecność profesjonalnego prawnika w większości wypadków oznacza sprawniejszą likwidacje szkody i wyższe odszkodowanie.

Propozycje ugód ze strony irlandzkiego ubezpieczyciela

Oferowane są minimalne kwoty odszkodowań z informacją, że firma ubezpieczeniowa dąży w ten sposób do minimalizowania kosztów prowadzonego odszkodowania, które ich zdaniem może doprowadzić do uznania braku winy ich ubezpieczonego, za którego odpowiedzialność ponoszą. W takiej sytuacji warto skonsultować okoliczności zdarzenia z prawnikiem, nie akceptować odszkodowania na tak wczesnym etapie. Zwykle, jeżeli firma ubezpieczeniowa ma informacje, że może nie być odpowiedzialna za zdarzenie, to nie zaoferuje żadnego odszkodowania.

Ugoda przed zakończeniem leczenia. Czy warto?

Oferowanie przez firmy ubezpieczeniowe stosunkowo wysokiego odszkodowania w porównaniu do dochodów osoby poszkodowanej jeszcze na etapie braku powrotu do zdrowia poszkodowanego. Kategorycznie zaleca się nieakceptowanie tak oferowanych odszkodowań, bez posiadania pełnej informacji i raportów medycznych o stanie naszego zdrowia i efektów na przyszłość odniesionych obrażeń. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie drogie leczenie lub kosztowana rehabilitacja, albo że odniesione obrażenia są nieodwracalne (co ma ogromny wpływ na wysokość odszkodowania). Raz zaakceptowane odszkodowanie oznacza, że w przyszłości nie można domagać się dalszego odszkodowania za obrażenia wynikłe z tego samego zdarzenia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jak walczyć o swoje prawa po wypadku odwiedź LexHelper.pl.

 


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. Chce.to
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne: