W co inwestować podczas politycznej zawieruchy?

30-07-2018, 11:50

W dobie narastającej niepewności na światowych rynkach, wyznaczanych nasilającą się wojną handlową, groźbami prezydenta Trumpa wobec kolejnych państw oraz rosnącą obawą o spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego, wielu inwestorów z rosnącą ciekawością spogląda w kierunku funduszy pieniężnych.

mat partnera

Nic dziwnego, fundusze pieniężne należą do najbezpieczniejszych inwestycji, a ich charakterystyczną cechą jest niewielka z reguły zmienność, czyli wahania wyceny. Gwarantuje to inwestorom spokój, choć trzeba pamiętać, że stopa zwrotu wypracowywana przez fundusze pieniężne nie jest – w porównaniu do liderów rankingów funduszy akcyjnych – imponująca. Ale też najważniejszym zadaniem funduszy pieniężnych jest ochrona kapitału, a nie osiąganie znaczących wzrostów. Jest to więc rodzaj „bezpiecznego przystani”. Wielu inwestorów traktuje też fundusze pieniężne jako – aby pozostać przy porównaniach żeglarskich – zatokę, dzięki której można spokojnie i bezpiecznie przeczekać rynkową awanturę na giełdach, nabrać sił i ruszyć na podbój rynku po tym, jak ceny akcji spadną i giełdy na powrót staną się godnym zainteresowania łowiskiem dla sprytnych i dobrze na ten moment przygotowanych inwestorów.

Lepiej niż w banku

Polski inwestor ma do dyspozycji bardzo szeroką ofertę funduszy pieniężnych, którymi w najbliższym czasie powinien się poważnie zainteresować. Są to oferty zarówno polskich Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, jak i zagranicznych firm zarządzających. Warto tę ofertę starannie przeanalizować, zwracając uwagę na jej komponenty. Trzeba bowiem pamiętać, że niektórzy zarządzający takimi funduszami inwestują również w obligacje korporacyjne. Nie musi to oznaczać jakiegoś gwałtownego zwiększenia poziomu ryzyka, jeśli tylko emitenci tych obligacji zostali starannie dobrani. Przykładem funduszu, którego zarządzający nie tylko od wielu lat wypracowuje satysfakcjonującą stopę zwrotu, ale dba też o jego „czystość”, czyli w efekcie o bezpieczeństwo swoich klientów, jest fundusz Skarbiec Kasa, zarządzany przez Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA. Fundusz w ogromnej większości inwestuje w Polsce, ale od dwóch lat również w instrumenty z eurorynku zabezpieczone do złotego.

Dobra oferta dla klientów instytucjonalnych

W dobie niskich stóp procentowych, a co za tym idzie również niskiego oprocentowania lokat bankowych, fundusze pieniężne są idealnym rozwiązaniem nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla firm i instytucji sektora publicznego. Tego rodzaju fundusze, jak na przykład Skarbiec Kasa pozwalają bowiem bezpiecznie przechowywać nadwyżki finansowe. Bezpiecznie i efektywnie, bo oczywiście stopa zwrotu wypracowywana przez fundusze pieniężne jest z reguły wyższa niż oprocentowanie lokat bankowych.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Geralt
fot. Triggo

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

suplementy
Serwisy specjalne: