Ubiegasz się o kredyt? Sprawdź, czym jest badanie zdolności kredytowej!

22-01-2018, 07:07

Badanie zdolności kredytowej to pojęcie dobrze znane wszystkim osobom, które kiedykolwiek ubiegały się o przyznanie kredytu. Ma ono na celu zweryfikowanie, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie finansowe oraz ocenić ryzyko, jakie ponosi bank w związku z udzieleniem mu pożyczki. Jeśli więc mamy w planach zakup mieszkania, domu czy zaciągnięcie innego, dużego zobowiązania finansowego, musimy posiadać zdolność kredytową. Bez niej nie ma bowiem szans, aby bank dał nam do dyspozycji swoje pieniądze. Na czym polega badanie zdolności kredytowej i jakie czynniki mają wpływ na naszą ocenę?

kredyt hipoteczny

Badanie zdolności kredytowej – czym jest?

W pierwszej kolejności powinniśmy wyjaśnić pojęcie samej zdolności kredytowej. Jego definicja znajduje się w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Według zapisów tej ustawy, zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami, które zwrócone będą w terminie ustalonym w umowie kredytowej.

W celu oceny naszej zdolności kredytowej instytucja finansowa, u której wnioskujemy o przyznanie kredytu, musi przeprowadzić więc badanie, które potwierdzi lub zaprzeczy, że posiadamy zdolność kredytową. W razie pozytywnego rezultatu oceny naszej zdolności kredytowej, możemy być pewni, że bank udzieli nam kredytu. Aby instytucja finansowa mogła prawidłowo przeprowadzić badanie zdolności kredytowej, konieczne jest przedłożenie jej wszystkich wymaganych dokumentów.

W razie, gdyby nasza zdolność kredytowa została jednak oceniona negatywnie, nie koniecznie musi to oznaczać definitywną odmowę udzielenia kredytu. W niektórych wypadkach bank może bowiem mimo wszystko udzielić nam pożyczki pod warunkiem ustanowienia szczególnego sposobu zabezpieczenia jej spłaty. Pożyczkobiorca może także zobowiązać się, że w określonym czasie jego zdolność kredytowa ulegnie poprawie przedstawiając bankowi odpowiednie dokumenty, które potwierdzają ten fakt.

Co bierze pod uwagę bank badając naszą zdolność kredytową?

Instytucja finansowa, zanim podpisze z nami umowę kredytową, weryfikuje m. in. wysokość naszych co miesięcznych dochodów oraz ich stabilność. Z pewnością lepszą zdolność kredytową będą posiadały osoby, które posiadają umowę o pracę na czas określony (nawet przy niższym comiesięcznym dochodzie) niż kredytobiorcy, których umowa zatrudnienia wygasa za kilka miesięcy. Bank bierze także pod uwagę ilość osób, które zamieszkują w jednym gospodarstwie domowym oraz ilość i wartość aktualnie posiadanych zobowiązań finansowych. Istotna jest także wysokość wkładu własnego, jeśli ubiegamy się o przyznanie kredytu hipotecznego.

Ważnym czynnikiem, na który mamy jednak bezpośredni wpływ, jest także długość okresu kredytowania. Warto bowiem pamiętać, że im krótszy okres spłaty kredytu wybierzemy, tym jego miesięczna rata będzie wyższa. W niektórych przypadkach bank może ocenić to negatywnie uznając, że nie będziemy w stanie terminowo spłacać zobowiązania w takiej wysokości.

Aby nie popełnić żadnego błędu na żadnym etapie ubiegania się o kredyt i znacznie zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję, warto skorzystać z usług specjalisty, jakim jest pośrednik kredytowy. Badanie zdolności kredytowej na SprawdzonyDoradca.pl przeprowadzone przez doświadczonego agenta to gwarancja szybkiego i bezbłędnego załatwienia wszystkich formalności związanych z kredytem.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: