Transport międzynarodowy, a płaca kierowców. Jak rozliczani są kierowcy w czasie delegacji?

25-09-2017, 10:38

Jak powszechnie wiadomo rozliczanie czasu pracy kierowców, którzy są w podróży służbowej znacząco różni się od rozliczania czasu pracy wielu innych grup pracowniczych, które są w identycznej podróży służbowej.

ciężarówka

Oczywiście wynika to z tego, że w czasie podróży kierowcy wykonują swoją racę, a pozostali pracownicy w czasie podróży służbowej nie wykonują praktycznie żadnych zadań. Analogicznie gdy pozostali pracownicy pracują w czasie delegacji to kierowcy mają wolne.

Jak rozliczani są kierowcy w czasie delegacji?

Aby rozliczyć czas pracy kierowców w czasie podróży służbowej w pierwszej kolejności należy ustalić, czy rzeczywiście z taką podróżą mamy do czynienia. W każdym przypadku, ustalenie czy dany kierowca jest rzeczywiście w podróży służbowej, będzie zależało od dokładnego określenia jego miejsca pracy w sporządzonej umowie o pracę.

Miejsce pracy kierowcy

W przypadku kierowców, którzy oferują transport międzynarodowy i transport krajowy kluczową rolę odgrywa miejsce ich pracy. Zgodnie z przepisami podróż służbowa oznacza tak naprawdę wykonanie konkretnego zadania służbowego poza miejscowością, w której to znajduje się siedziba pracodawcy albo poza stałym miejscem pracy kierowcy. Z tytułu podróży służbowej każdemu kierowcy przysługują odpowiednie należności na pokrycie wszystkich kosztów, które są z nią związane. Z tytułu podróży kierowcy przysługują stosowne diety oraz zwrot kosztów za przejazd, nocleg, dojazd środkami komunikacji miejskiej oraz wielu innych udokumentowanych wydatków, które dokładnie określone są przez pracodawcę w umowie o pracę. Pamiętać należy również i o tym, że to czy wykonywanie określonych zadań jest tak naprawdę podróżą służbową czy też zwykłą pracą, zależy głównie od sposobu określania miejsca pracy kierowcy. Zgodnie z prawem każdy kierowca, tak samo zresztą jak i pozostali pracownicy należący do innych grup pracowniczych, powinni w umowie o pracę mieć dokładnie wskazane miejsce wykonywania pracy. Oczywiście miejsce pracy musi wskazywać faktyczne miejsce, w którym pracownicy rzeczywiście wykonywać będą swoje codzienne zadania.

Wynagrodzenia kierowców międzynarodowych

W Polsce jest coraz więcej profesjonalnych firm np. SM Logistic Sp. z o.o., które oferują kompleksowe usługi transportowe, dlatego też coraz częściej poruszane są kwestie wynagrodzenia dla kierowców międzynarodowych. Do niedawna firmy oferujące transport międzynarodowy wysyłając kierowców w podróż służbową, mieli bardzo duży problem z jej prawidłowym rozliczeniem. Problem pojawił się po wyroku Sądu Najwyższego z listopada 2008 roku, w którym to Sąd wyraźnie stwierdził, że kierowcy transportu międzynarodowego, którzy odbywają podróż w ramach wykonywania umówionej pracy nie są tak naprawdę w podróży służbowej (w myśli regulacji Kodeksu Pracy), co oczywiście oznacza, że nie mają prawa do świadczeń wynikających z tego tytułu. W takich okolicznościach wypłacanie diety mogło by narazić pracodawcę na poważne zarzuty obchodzenia przepisów o podatku dochodowym oraz składakach na ubezpieczenia społeczne. Dzięki najnowszym regulacjom udało się zniwelować ten problem. W ustawie z 16.04.2004 pojawiła się nowa definicja podróży służbowej. Zgodnie z najnowszymi przepisami za podróż służbową należy uznać każdy wyjazd kierowcy poza miejscowość, w której znajduje się pracodawca. Po zmianach w przepisach kierowcom międzynarodowy przysługują identyczne diety jak pozostałym pracownikom na podstawie Kodeksu Pracy.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


Komentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.