Studenci mają prawo do ustawowych ulg studenckich także po 26 roku życia

05-03-2020, 07:19

Bycie studentem, ma swoje przywileje i do jednych z tych najważniejszych , jest możliwość korzystania z ustawowych ulg i zniżek studenckich. Bo posiadanie ważnego hologramu i legitymacji pozwala sporo zaoszczędzić dzięki możliwości korzystania ze zniżek. Co ma do tego wymieniona granica wieku? Okazuje się, że całkiem sporo.

Studenci sądzą bowiem, że mogą się posługiwać aktualną naklejką i legitymacją studencką tylko do 26 lat, a przekroczenie tego wieku, automatycznie skreśla ich z listy osób uprawnionych do posługiwania się ulgami. Jak sprawa wygląda w rzeczywistości? Sporadycznie, niektórzy absolwenci kupują naklejki kolekcjonerskie w Internecie. Czy łamią prawo? Czy naklejka na legitymację jest wciąż ważna także po 26 roku życia? Czy można korzystać ze wszystkich zniżek przysługującym studentom , po przekroczeniu tego wieku?

Możesz korzystać ze zniżek bez ograniczeń wiekowych - ale są wyjątki

W praktyce tylko kilka zniżek studenckich posiada ograniczenia wiekowe. Pierwsza z nich to ulga proponowana przez PKP – przewoźnik pozwala studentom na zakup tańszych o połowę biletów do 26 roku życia. Konduktorzy w pociągach, zwykle uważnie sprawdzają czy naklejka na legitymacji studenckiej, ma odpowiednią datę ważności  Przestrzegamy więc studentów, którzy przekroczyli ten wiek, by nie dali się złapać konduktorom! Mają oni bowiem prawo nałożyć na pasażera mandat nawet wtedy, gdy ten posiada hologramu na legitymację z ważną datą. Zniżek studenckich nie tracą jednak doktoranci kończący 26 lat. W tym przypadku korzystanie z ulg możliwe jest z ważną naklejką na legitymację studencką aż do 35 roku życia. Co z pozostałymi ulgami? Można z nich korzystać bez względu na wiek. Nieprawdą jest, że te same ograniczenia, co w PKP obowiązują również w ZTM – komunikacja miejska pozwala na ulgowe przejazdy studentom w nieregulowanym wymiarze wiekowym. Zdarza się jednak tak, że po obronie dyplomu na studiach magisterskich legitymację trzeba oddać do dziekanatu, tracąc prawo do zniżek. Studenci znaleźli jednak na to sposób.

Uczelnie proszą o zwrot legitymacji studenckiej z wciąż ważną naklejką els

Jednym z pierwszych kroków osób które kończą studia, jest przekazanie dokumentów, zdanie indeksu.... i legitymacji studenckiej. Co dla wielu jest zaskoczeniem, bo wciąż ważna naklejka na legitymacji umożliwiłaby korzystanie ze zniżek podczas wakacji. Niestety taki dokument złożyć trzeba w dziekanacie swojej uczelni, bo w przeciwnym razie często nie zostanie się dopuszczony do obrony pracy dyplomowej. Ale studenci znaleźli na to sposób. Żal im możliwości jakie niesie korzystanie z ulg jeszcze po obronie pracy, bo hologram na legitymacji jest ważny aż do końca października. Najczęściej składają oświadczenie o zgubieniu swojej legitymacji. Co potem? Bo zgubienie legitymacji, daje możliwość zniżek tylko do końca semestru. Potem niektórzy absolwencie, znajdują naklejki kolekcjonerskie, które są dostępne w sieci i korzystają ze zniżek dalej. Ale używanie kolekcjonerskich naklejek, może okazać się nieprzyjemne w skutkach.

Naklejki kolekcjonerskie sposobem absolwentów na zniżki studenckie

Hologramy i legitymacje studenckie, ważne aż do końca semestru

W odróżnieniu od magistrów, studenci I stopnia nie muszą oddawać legitymacji studenckich do dziekanatu w dniu obrony dyplomu. Sprawę tą reguluje ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, dając im możliwość korzystania z ważnych legitymacji i hologramów ELS, aż do ostatniego dnia października. Naklejki studenckie, zawsze mają naniesiona datę ważności, co informuje równocześnie o terminie ważności legitymacji studenckiej. Dopiero wtedy dokument musi być oddany pracownikom uczelni. Niestety, część ze studentów I stopnia podejmuje się wówczas tych samych praktyk, co starsi koledzy, szukając „kreatywnych” sposobów na zachowanie zniżek. Śladem magistrów zgłaszają zgubienie swojej legitymacji i zamawiają naklejki kolekcjonerskie w sieci.

Naklejki kolekcjonerskie sposobem na zniżki studenckie?

Składając takie oświadczanie, absolwenci zachowują oni wtedy legitymację oraz wciąż ważną  naklejką studencką i korzystają ze zniżek studenckich do tego okresu. Po tym terminie, niektórzy "kombinują dalej", kupują tak zwane hologramy kolekcjonerskie by posługiwać się dalej swoją legitymacją. Imitacje autentycznych naklejek ELS, czyli naklejki kolekcjonerskie, znaleźć można w Internecie, a niestety  nie można ich odróżnić od hologramów studenckich els z uczelni. Jest to duży problem, bo choć kupowanie takich kolekcjonerskich naklejek, nie jest sprzeczne z prawem, to naklejanie kupionych naklejek kolekcjonerskich na legitymację studencką, już tak.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag naklejki kolekcjonerskie
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: