Recepta Online - jak zamówić receptę przez Internet?

10-02-2021, 10:27

Niewątpliwym sukcesem w reformowaniu polskiej służby zdrowia jest wprowadzony 8 stycznia 2020 r. obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Po tej dacie recepty w formie papierowej można wystawić w ramach importu docelowego, dla osób o nieustalonej tożsamości, recept pro auctore i pro familiae lub w przypadku braku dostępu do systemu e-zdrowie np. w związku z awarią systemu. Stosowne przepisy nie przewidują jednak kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią receptę w postaci papierowej.

Od 1 stycznia 2021 roku wchodzi nowe rozporządzenie jednak jeszcze przez kolejne 6 miesięcy do 1 lipca 2021 recepty będzie można realizować recepty papierowe na dotychczasowych zasadach. Nowoczesna, wygodna dla każdego pacjenta E-recepta jest elektronicznym dokumentem, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. Wprowadzenie e-recepty, oprócz wiele korzyści dla pacjenta ułatwiło pracę lekarzom i farmaceutom często próbującym realizować nie zawsze czytelne recepty papierowe.

Jak działa e-recepta? 

Recepta-Online-jak-zamowic-recepte-przez-Internet

E-receptę pacjent może otrzymać w formie elektronicznej i papierowej, ma również możliwość wyboru sposobu powiadomienia. W tym celu należy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i wybrać sposób powiadomienia o e-recepcie w zakładce „Moje konto”. Do wyboru jest SMS, e-mail lub obie te opcje. W celu otrzymania papierowego wydruku e-recepty, bez konieczności logowania się do IKP należy zgłosić to lekarzowi podczas wizyty lub w trakcie e-wizyty. Lekarz elektronicznie wystawia e-receptę. Pacjent, jeśli posiada IKP otrzymuje SMS z 4 cyfrowym kodem, e-mail z załączoną w PDF informacją o e-recepcie, wydruk informacyjny. W aptece należy podać przekazany przez wystawiającego receptę lekarza kod 4 cyfrowy kod i PESEL lub okazać wydruk z kodem kreskowym na podstawie którego farmaceuta wyda przepisane leki. W trakcie e-wizyty najczęściej lekarz przekazuję pacjentowi ustnie kod 4 cyfrowy i na postawie tej informacji apteka wydaje leki.

Zalety e-recepty

Podstawowe zalety e-recepty to uproszczenie procedur związanych z wystawieniem, rejestracją, zakupem i rozliczeniem przepisanych leków. Lek przepisany na e-recepcie można kupić w dowolnej aptece na terenie Polski bez utraty refundacji. Nie ma ryzyka zagubienia lub zniszczenia recepty, bo jest ona zarejestrowana na Internetowym Koncie Pacjenta. Recepta jest zawsze czytelna przez co eliminuje sytuacje, w których aptekarz nie może odczytać nazwy leku i dawki.  W każdej chwili można sprawdzić na IKP informacje o przepisanym dawkowaniu. E-receptę można ławo uzyskać bez wychodzenia z domu w trakcie telefonicznej konsultacji z lekarzem, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób przewlekłych oraz podczas epidemii. Kontynuacja leczenia jest wygodna, bo z nielicznymi wyjątkami e-recepta jest ważna 365 dni od daty jej wystawienia. Terminy realizacji recept papierowych to 30 dni. Oszczędność papieru powoduje, że e-recepta to produkt ekologiczny z powodzeniem stosowany również we wszystkich placówkach należących do Grupy Scanmed na terenie całego kraju.***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag nolstag e-recepta
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: