Piaskowanie - skuteczny sposób na renowację felg i elementów metalowych

06-11-2017, 07:05

Koniec roku często jest idealnym momentem na pozbycie się starych rzeczy. Bardzo dużo też kupujemy, chcąc skorzystać z jak najlepszych okazji. Nie zawsze pozbywanie się staroci jest najlepszym rozwiązaniem. Piaskowanie jest skuteczną metodą na odnowienie starych i pordzewiałych przedmiotów. Najczęściej piaskujemy elementy metalowe - felgi, karoserię lub maszyny do szycia, okazuje się, że piaskować można także meble.

piaskowanie, mat. jednorazowy

Na czym polega piaskowanie?

Metodę czyszczenia różnych powierzchni piaskiem po raz pierwszy użyto w drugiej połowie XIX wieku, od tego momentu piaskowanie stało się niezwykle popularne i jeszcze skuteczniejsze. Na czym polega? Jest to jedna z metod obróbki ściernej, którą przeprowadza się z użyciem sprężonej wiązki powietrza, które zawiera drobiny piasku. Zamiast piasku można używać również innego elementu ścierającego np. rozdrobnione szkło, kawałki suchego lodu czy drobinki metalu. W wyniku bezpośredniego działania sprężonego powietrzna zawierającego drobinki piasku, zewnętrzna warstwa zostaje wytarta, ale bez powstania nierówności. Bardzo zbliżony efekt uzyskamy w wyniku szlifowania, dodatkowo wyczyszczona powierzchnia idealnie nadaje się do malowania. Jest to bardzo ważne, szczególnie w przypadku metalowych powierzchni, które pozbawione zewnętrznej warstwy ochronnej są bardzo podatne na korozję.

Co najczęściej piaskujemy?

Bez wątpienia najczęściej piaskowanymi elementami są felgi stalowe oraz aluminiowe. Nowy komplet felg to wydatek rzędu 800 złotych i więcej. Wszystko tak naprawdę zależy od jakości ich wykonania i rozmiaru. Piaskowanie, które wraz z malowaniem często w skrócie nazywane jest renowacją pozwala nie tylko zaoszczędzić znaczne środki, ale także przywrócić starym felgom pierwotny wygląd. Felgi podobnie jak cała karoseria samochodu bardzo narażone są na permanentne zabrudzenia oraz rysy. Piaskowanie dzięki swojej metodzie działania skutecznie pozbędzie się zewnętrznej warstwy i pozwoli na ponowne malowanie. Tym samym możemy dać starym felgom nowe życie.

piaskowanie, mat. jednorazowy

Poza felgami piaskujemy pozostałe elementy metalowe składające się na samochód. Głównie jest to karoseria, która także z różnych przyczyn może wymagać odnowienia oraz powłoka silnika i sam silnik. Czyścimy również naczepy, przyczepy, ramy motocyklowe czy rowerowe i różne często także zabytkowe przedmioty metalowe, chcąc zachować ich pierwotny wygląd lub je odnowić.

Piaskowanie sposobem na postarzenie mebli

Piaskować można także elementy drewniane. Tak jak było wspomniane, piaskowanie daje efekt zbliżony do szlifowania, lecz w tym wypadku otrzymujemy powierzchnię dużo gładszą i pozbawioną niepotrzebnej chropowatości. W ten sposób stare meble, ale także nowe możemy piaskować celu uzyskania konkretnego, zadowalającego nas efektu. Piaskowanie może postarzeć meble, co obecnie jest bardzo modne, lub pozbawić jej dotychczasowej powłoki. Piaskowanie drewna, a szczególnie mebli wymaga znacznie większej precyzji niż piaskowanie elementów metalowych z uwagi na dużo delikatniejszy materiał jakim jest drewno.

piaskowanie, mat. jednorazowy

Efekty piaskowania

Efekty piaskowania zależą w głównej mierze od osoby wykonywającej usługę. Specjaliści z firmy Dr Blast z Lublina zajmujący się piaskowaniem zwracają uwagę na każdy detal, a także posiadają własną, wypracowaną wieloletnią praktyką metodę, która pozwala niezwykle precyzyjnie i efektywnie wykonać usługę. W niemal każdym przypadku piaskowanie pozwala na osiągnięcie bardzo zadowalających efektów, często też zaskakując klientów, którzy nie spodziewają się takie rezultatu. Firma Dr Blast udostępnia specjalną galerię, gdzie pokazuje jakie efekty uda się osiągnąć.

Warto zatem ponownie zastanowić się czy chcemy się pozbywać starych rupieci. Może okazać się, że te po piaskowaniu zyskają nowy wygląd, a tym samym mogą zostać ponownie użyte. Albo jako wyposażenie i element dekoracyjny naszych wnętrz, albo jako przedmioty, z których na co dzień korzystamy.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Sarota PR


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.