Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Optymalny wybór mieszkania. Na ile pokoi się zdecydować, jak analizować oferty?

02-11-2016, 08:25

Kupno mieszkania rodzi wiele pytań. To poważna inwestycja, jedna z najważniejszych w życiu i praktycznie na długie lata, dekady wiążąca ludzi z jednym miejscem. Dlatego rozpatrywanie wielu informacji, zwracanie uwagi na liczne detale jest tak ważne. Na pewno czymś istotnym okazuje się dokładne zastanowienie nad tym jak wielkie kupić mieszkanie, ile pokoi powinno mieć oraz ile można wydać w danej sytuacji.

Zapotrzebowanie na przestrzeń

Nie ma co udawać, że ludzie decydujący się na mniejsze mieszkania robią to z uwagi na potencjalny komfort, wygodę. Nic z tych rzeczy. Każdy pragnie posiadać jak największą przestrzeń, każdy poszukuje mieszkania w którym poczuje się doskonale. Ale nie każdego stać na spełnienie swoim marzeń, na wybranie idealnego standardu.

Rodziny z dziećmi będą celowały naturalnie w mieszkania większe, metraż powyżej 50 metrów kwadratowych. Mieszkania posiadające więcej niż sypialnie i salon. Organizowanie życia z dziećmi wymaga choćby pokoju dziecięcego.

Single, ludzie młodzi na dorobku w większości przypadków kiedy to samodzielnie muszą finansować inwestycję będą oglądali się za małymi metrażami, począwszy od skromnych kawalerek.

To dwa flagowe, standardowe przykłady dopasowania mieszkania do potrzeb, do konkretnych warunków.

Na pewno należy starannie wyszukiwać oferty mieszkaniowe, korzystać z dostępnych narzędzi. Przykładowo na portalu nowe-nieruchomosci.pl można w sposób szybki i dokładny zaznaczyć, że interesują nas jedynie mieszkania 3 pokojowe i tylko takie oferty zostaną przedstawione, wyświetlone co znacznie ułatwi rozeznanie się w sytuacji.

porównanie cen mieszkań

Ilość pokoi, a funkcjonalność

Ważnym elementem w trakcie prowadzonej selekcji ofert rynku nieruchomości, nowych mieszkań jest oczywiście ich funkcjonalność. Funkcjonalny układ pomieszczeń, jak największa dowolność aranżacji przestrzeni we własnych czterech ścianach.

Pojawia się zatem dylemat spotkany wśród szukających nowych mieszkań. Czy zawsze mieszkania mające przykładowo cztery pokoje są lepsze od tych z dwoma pokojami i salonem? O wszystkim decyduje właśnie układ pomieszczeń, funkcjonalność danych wnętrz co ma przecież wielki wpływ na jakość życia. Jak powinny być rozlokowane idealnie pomieszczenia? Nie ma jednego oczywistego wzorca, to co podobać się będzie przykładowo jednej rodzinie, nie zostanie zaakceptowane przez inną. Każdy posiada własną wizję rozmieszczenia korytarza, pokoi, łazienki. Czy kuchnia otwarta na salon czy może oddzielne pomieszczenia?

Zdarza się również, że mieszkania mające 2 pokoje są zbliżone metrażem do tych z 3 pokojami i także należy sobie zdawać pytania który rozkład pomieszczeń, ulokowanie konkretnych części jest korzystniejsze z punktu widzenia kupującego.

 

Co z kosztami eksploatacji?

Kolejna kwestia to późniejsze koszty eksploatacji. Samo finansowanie zakupu mieszkania to pokaźny wydatek. Wybierając więc większe mieszkanie należy brać pod uwagę większe koszty, opłaty za elektryczność, ogrzewanie. Również samo przygotowanie mieszkania do zamieszkania związane jest z wysokim kosztem zakupu niezbędnych materiałów, akcesoriów i urządzeń do prawidłowego funkcjonowania. Małe mieszkania to małe koszty. Ale przecież nie można zakupu takiego traktować zbyt krótkowzrocznie. 

 

Inwestycja na przyszłość

Mieszkanie to jak wiadomo inwestycja na przyszłość. Zakup małych mieszkań, o ograniczonej liczbie pokoi jest na pewno dobrym rozwiązaniem kiedy brakuje środków finansowych na coś większego. Gdy zaś istnieją wolne środki finansowe, udaje się zdobyć większe kredytowanie to nie pozostaje nic innego jak zastanowienie się nad inwestowaniem w większe metraże, poszukiwaniem mieszkań z większą liczbą pokoi. Nigdy nie wiadomo czy za jakiś czas nie będzie zamieszkiwało więcej osób, nie będzie potrzeba większej przestrzeni. A może okaże się po prostu, że wartość takiego mieszkania w przeciągu 5-10 lat wzrośnie i dobrym interesem okaże się jego sprzedaż lub wynajem. 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik