Obowiązek sprawdzenia podatnika VAT

21-11-2017, 12:29

Podatek VAT stanowi istotne źródło wpływów do budżetu państwa. Jakiekolwiek próby wykroczeń finansowych, dotyczących jego wyłudzeń są więc surowo karane. Jednym z narzędzi, służących do zabezpieczenia wpływów z tytułu podatku VAT, jest obowiązek należytej staranności w relacjach przedsiębiorcy z kontrahentem. Obowiązek ten, skutkuje koniecznością weryfikacji kontrahentów pod kątem znajdowania się w rejestrze czynnych podatników VAT.

kalkulator

Obowiązek weryfikacji podatnika VAT w praktyce

W praktyce oznacza to, że obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który nawiązuje współpracę i transakcję handlową jest dochowanie należytej staranności, poprzez sprawdzenie, czy jego kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT.

Jeśli dokonasz zakupów od kontrahenta niezarejestrowanego jako podatnik VAT, organy podatkowe mogą zakwestionować Twoje prawo do odliczenia VAT. Dodatkowo, od stycznia 2017 roku grozi Ci również dodatkowa, 100-procentowa sankcja z tytułu nieuprawnionego zawyżenia podatku do odliczenia.

Nie ulega więc wątpliwości, że sprawdzenie kontrahenta ma naprawdę ogromne znaczenie.

 

Jak sprawdzić status podatnika VAT?

Sprawdzenia statusu kontrahenta można dokonać na portalu Ministerstwa Finansów, poprzez wpisanie w odpowiednim polu numeru NIP. Dzięki temu dowiesz się, czy z firmą, z którą planujesz przeprowadzić transakcję nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT, jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny bądź jest zarejestrowana jako podatnik VAT zwolniony

W przypadku podmiotów, współpracujących z większą ilością klientów i nawiązujących nowe transakcje handlowe, weryfikacja kontrahentów „na piechotę” może być ogromne uciążliwa i czasochłonna.

Rozwiązaniem, które pomoże usprawnić i zautomatyzować proces weryfikacji kontrahentów jest program Czynny Podatnik VAT firmy Hogart 

Sprawdzenie statusu partnerów biznesowych poprzez program Czynny Podatnik VAT jest nie tylko szybkie, ale również bardzo proste. Program ma wersje demo, możesz przed zakupem sprawdzić jego działanie.

 

Weryfikacja kontrahenta w 3 prostych krokach

Aby dokonać weryfikacji uruchom aplikację oraz naciśnij przycisk Otwórz, znajdujący się w jej górnej części. Następnie wybierz plik z danymi kontrahentów. Może być on w formacie txt, Excel, xml (w tym pliki JPK) czy csv.

Kolejnym krokiem powinno być naciśnięcie przycisku Sprawdź.

Dzięki tym 3 krokom otrzymasz kompletny raport, który możesz zapisać na dysku komputera w formacie pdf, csv, txt, xml, xls. Wyniki możesz także sortować lub filtrować na podstawie poszczególnych kolumn. Dzięki oznaczeniu statusów podatników odpowiednimi kolorami widok jest przejrzysty i intuicyjny.

 

Dodatkowe funkcje programu  Czynny Podatnik VAT firmy Hogart

Program poinformuje Cię automatycznie, jeśli status podatnika Twojego klienta ulegnie zmianie. Nie musisz więc obawiać się przeoczenia czy niedopatrzenia.

Przechowuje również wyniki weryfikacji z każdego dnia. Dzięki temu w przypadku kontroli będziesz miał niezbity dowód na to, że należycie dopełniłeś swoich obowiązków.

Program generuje również dla każdego sprawdzonego NIP-u obraz (zrzut ekranu) z informacją zwróconą przez stronę Ministerstwa Finansów i zapisuje we wskazanej lokalizacji na dysku twardym. Dodatkowo pozwala na sprawdzenie statusu podatników zagranicznych na portalu VIES.

Jest zintegrowany z każdym, popularnym systemem ERP. Przygotowujemy też integracje na zamówienie.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. DotPR
fot. Pixabay

fot. eBay


RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.