Nieszczelność przewodów klimatyzacji

09-06-2017, 08:00

Ważnym elementem układu chłodzącego są przewody klimatyzacji. Za ich pośrednictwem odbywa się transport czynnika chłodzącego do kolejnych miejsc instalacji. Aby układ działał poprawnie, przewody muszą być szczelne. Podczas przeglądu stanu klimatyzacji należy sprawdzić szczelność przewodów. W przypadku ich uszkodzenia nie ma sensu uzupełnianie czynnika chłodzącego, który i tak się ulotni.

Przewody klimatyzacji muszą być wytrzymałe, gdyż działa na nie wysokie ciśnienie. Powinny być odporne na działanie trudnych czynników zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Wykonuje się je zatem z mocnych materiałów, odpornych na korozję. Zwykle jest to aluminium lub stal szlachetna, wzmocnione wulkanizowaną gumą. Niekiedy do łączenia przewodów stosuje się różnego rodzaju zaciski. Nie jest to jednak zadowalające rozwiązanie, gdyż wówczas układ chłodzący jest bardziej narażony na rozszczelnienie. Znacznie lepiej sprawdza się wulkanizacja i sklejanie.

Najczęściej przewody składają się z trzech warstw: zewnętrznej, pośredniej, która jest izolatorem oraz wewnętrznej. Dla wzmocnienia stosuje się niekiedy dodatkową warstwę, między pośrednią a zewnętrzną. Konieczne są także uszczelnienia w miejscach złączeń.

Rozszczelnienia przewodów następują najczęściej przez korozję, którą powoduje działający od wewnątrz czynnik chłodzący w postaci gazu lub cieczy. Powszechne jest także niszczenie uszczelniaczy oraz usterki w złączeniach przewodów. W przypadku uszkodzenia możemy zdecydować się na naprawę lub wymianę przewodu. Trzeba pamiętać, że wówczas wymieniamy także wszystkie uszczelniacze i złącza.

Nieodpowiednio konserwowane przewody klimatyzacji mogą ulec zniszczeniu i tym samym powodować wadliwe działanie układu chłodzącego. Zaniechanie naprawy lub wymiany wadliwego przewodu może skutkować nawet poważnym uszkodzeniem całej instalacji.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
Komentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.