Najpopularniejsze metody obróbki metali - przebieg procesu i zastosowanie

21-09-2020, 06:33

Szerokie zastosowanie stopów metali warunkuje doskonalenie metod ich obróbki. Celem tego procesu jest nadanie odpowiedniego kształtu i właściwości fizycznych i chemicznych. Jakie zastosowanie mają określone formy obróbki?

Skrawanie jako podstawowa forma obróbki metali

Najpopularniejszą metodą związaną z nadawaniem określonego kształtu surowcowi metalowemu jest skrawanie. Polega na wykorzystaniu określonego przyrządu lub maszyny celem usunięcia zbędnych warstw i otrzymania wyjściowego produktu. Najczęściej spotykanymi urządzeniami mechanicznymi, które służą do takiej obróbki metali, są tokarki. Mocuje się w nich dany surowiec i wprawia się go w ruch obrotowy. Za pomocą noża tokarskiego wykonującego ruchy przewidziane do otrzymania finalnego wymiaru. Obecnie większość nowoczesnych maszyn działa na podstawie technologii CNC.

obróbka metali

Na cały proces skrawania składa się kilka poszczególnych etapów, do których – poza wyżej wymienionym toczeniem – zaliczają się:

  • frezowanie,
  • wiercenie,
  • szlifowanie.

Plastyczna obróbka metali

Zasadniczą różnicą między skrawaniem a modelowaniem plastycznym jest to, że w drugim z wymienionych rodzajów obróbki nie dochodzi do utraty warstw materiału. Nadawanie określonego kształtu odbywa się za pomocą mechanicznych lub ręcznych technik. Z tą formą obróbki metali kojarzyć się może giętarka, której różne typy wykorzystywane są do gięcia blach, prętów, rur czy innych metalowych elementów. Zastosowanie odkształcania plastycznego jest bardzo efektywne i wiąże się z dużą oszczędnością materiału. Każdy z procesów obróbki metali można poznać szczegółowo na https://www.metaltech.pl/obrobka-metali-i-stali/.

Modelowanie cieplne stopów metali

Ostatnim z najpopularniejszych wariantów jest obróbka cieplna. Polega na użyciu wysokich temperatur celem zmiany stanu danego metalu. Proces ten wykorzystuje się do zmiany właściwości fizycznych, chemicznych i mechanicznych konkretnego stopu. Ogrzanie i szybkie schłodzenie metalu powoduje zmianę jego struktury wewnętrznej i uzyskanie określonych przez producenta właściwości. Dzięki tym metodom można uzyskać określone przedmioty zgodne z projektem przedstawionym przez Klienta.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag nolstag metody obróbki metali
To warto przeczytać


fot. peshkovRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Serwisy specjalne: