Medycyna i służba zdrowia a pomiary temperatury

15-05-2018, 10:17

Pomiary temperatury w medycynie i służbie zdrowia to znacznie więcej niż mierzenie temperatury ciała pacjentów. Temperatura ma bowiem istotny wpływ na przykład na wykonywanie zabiegów krioterapii i na przygotowanie produktów stomatologicznych.

mat partnera

Po co pomiary temperatury?

W medycynie i służbie zdrowia używa się pirometrów i kamer termowizyjnych. Produkty z oferty https://stacjonarne.pl są niezbędne w przypadku wykonywania zabiegów z zakresu krioterapii. Krioterapia jest znana także jako metoda niskich temperatur, gdyż w czasie zabiegów leczniczych ochładza się kontuzjowane miejsca, obrzęki lub blizny za pomocą cieczy o temperaturze sięgającej nawet do -150 stopni Celsjusza. Szok, jakiego doznaje organizm sprawia, że stany zapalne są szybciej zwalczane, a ból kończyn lub stawów znika. Ze względu na to, że krioterapia wykorzystuje skrajnie niskie temperatury, konieczne jest ich dokładne kontrolowanie.

Podczas krioterapii wykorzystuje się ciekły dwutlenek węgla, który aplikuje się na skórę pod postacią suchego lodu. Leczone miejsca na ciele pacjenta jest chłodzone początkowo do temperatury 32 stopni, a następnie do około 2-4 stopni. Brak odpowiedniej kontroli temperatury skutkuje nadmiernym wychłodzeniem ciała i bólem, dlatego ważne jest, by dokładnie mierzyć ciepłotę leczonych miejsc. Do mierzenia temperatury w krioterapii wykorzystuje się pirometr, gdyż odczyt jest wykonywany w czasie rzeczywistym i pokazywany na wyświetlaczu.

Urządzenia do mierzenia temperatury są niezbędne również w procesie formowania produktów dentystycznych. Pomiary temperatury są konieczne przede wszystkim w przypadku wykonywania ochraniaczy do ust, dopasowanych do kształtu i rozmiaru szczęki danego pacjenta lub innych produktów - tego typu produkty przygotowuje się na indywidualne zamówienie. Specjalne maszyny ogrzewają masę plastyczną do odpowiedniej temperatury, a następnie dokonują procesu jej formowania. Dzięki utrzymywaniu prawidłowej temperatury, gotowe artykuły stomatologiczne mają nie tylko pożądany kształt, ale są też odporne na pękanie i chronione przed przepaleniami w czasie procesu produkcji.

 

Temperatura jako kluczowy czynnik

Temperatura jest kluczowym czynnikiem także w innych procesach związanych z medycyną. Pomiarów ciepła dokonuje się również w laboratoriach, podczas produkcji leków, produkcji strzykawek i innych akcesoriów medycznych oraz podczas przechowywania materiałów biologicznych. Utrzymywanie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej ciepłoty sprawia, że wiele procesów przebiega nieprawidłowo, a wyniki badań są zafałszowane.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Photo-Mixfot. Renault


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

suplementy
Serwisy specjalne: