Jak zachować się, aby otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy

04-02-2019, 15:19

Prawie każdy użytkownik drogi brał udział lub był świadkiem wyżej nadmienionych okoliczności. Komu przysługuje wypłata odszkodowania, co zrobić aby polisa OC mogła nam pomóc?

mat partnera

Niezależnie od tego czy występujemy w roli poszkodowanego pasażera, kierowcy, pieszego, motocyklisty, rowerzysty, przysługuje nam odszkodowanie. Należy jednak podkreślić, że najważniejszą kwestią jest wtedy polisa OC.

Ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) w przypadku szkody osobom trzecim chroni nas przede wszystkim od wysokich kosztów, które zazwyczaj wiążą się ze  zniszczeniem mienia i utraty dóbr.

Polisa OC, w przypadku ewentualnej kolizji, zapewnia poszkodowanemu wypłatę gotówki z polisy sprawcy, bądź ma gwarancję naprawy wyrządzonych szkód. Dodatkowo, jeśli kalkulacja szkody przekroczy wartość posiadanej polisy, sprawca zdarzenia jest zmuszony do zapłacenia pozostałych strat z własnego budżetu.

Kto może się ubiegać o odszkodowanie z OC sprawcy?

 • poszkodowany kierowca bądź pasażer a także świadkowie zdarzenia (piesi, rowerzyści), którzy ucierpieli w wyniku zdarzenia

 • osoby bliskie poszkodowanego, który poniósł śmierć w wyniku zdarzenia komunikacyjnego (zdarzenie nie wynikło z jego winy).

CO ROBIĆ JEŚLI JUŻ MASZ WYPADEK ?

 1. Składasz wniosek do zakładu ubezpieczeniowego o likwidację szkody, ale sprawcy zdarzenia komunikacyjnego. Najlepiej jeśli wcześniej skontaktujesz się z ich konsultantem telefonicznie i on poinformuję Cie jak to zrobić.

 2. Drugim wariantem jaki może zawierać polisa ubezpieczeniowa OC jest bezpośrednia likwidacja szkody (jeśli Twoja polisa zwiera taki wariant) przez firmę, w której to Ty posiadasz ubezpieczenie OC (ubezpieczyciel już na własną rękę rozliczy się firmą ubezpieczeniową sprawcy).

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE JAKIE POWINIEN ZAWIERAĆ WNIOSEK O ODSZKODOWANIE Z OC POLISY, KTÓRY SKŁADAMY O FIRMY UBEZPIECZENIOWEJ SPRAWCY

 • imię i nazwisko sprawcy zdarzenia

 • PESEL

 • numer polisy sprawcy

 • marka oraz numer rejestracyjny pojazdów które brały udział w zdarzeniu

 • data, miejsce oraz opis w jakich nastąpiło zdarzenie (jasny i precyzyjny)

 • skala doznanej szkody zarówno na pojeździe jak i na ciele

 • zeznania świadków zdarzenia

 • wysokość naszych roszczeń co do zaistniałej sytuacji

Dodatkowo możemy dodać do naszego wniosku zdjęcia wykonane na miejscu zdarzenia.

W przypadku jeśli była wzywana policja, czy pogotowie ratunkowe również należy poinformować o tym ubezpieczyciela oraz dołączyć stosowną dokumentację do wniosku. To jest:

 • notatkę policyjną,

 • dokumentację medyczną.

Firma ubezpieczeniowa jest zobligowana do pokrycia również kosztów leczenia w wyniku powstałych obrażeń, dlatego warto gromadzić wszelkie faktury i rachunki z tym związane ( leki, rehabilitacja). Uwzględnia się tu również urazy w psychice które mają istotny wpływ na funkcjonowanie poszkodowanego (opis życia sprzed i po wypadku).

Pamiętaj, aby zawsze mieć pod ręką wzór takiego pisma o zdarzeniu komunikacyjnym, które w istotnym momencie może być bardzo pomocne !

KIEDY WYSTARCZY OŚWIADCZENIE SPRAWCY, A KIEDY LEPIEJ WEZWAĆ POLICJĘ?

Nie zawsze kiedy mamy do czynienia ze stłuczką czy kolizją jest wymagane wzywanie policji. Wystarczy wtedy, aby strony spisały stosowne oświadczenie i uruchomi się procedura wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy.

Kiedy jednak należy wezwać policję?

 • uczestnicy zdarzenia mają odmienne zdanie co do winy i okoliczności w jakiej doszło do kolizji drogowej

 • w przypadku wątpliwości co to trzeźwości uczestników zdarzenia

 • kiedy są poszkodowani

 • wcześniej na miejsce została wezwana straż pożarna, służby medyczne

 • Jeden z kierowców nie posiada ważnej polisy OC, dokumentu tożsamości

MIAŁEŚ SZKODĘ? SKORZYSTAJ Z DOPŁATY DO TWOJEGO ODSZKODOWANIA!

Na pewno choć raz osobiście się przekonałeś się, że wypłacone odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela jest znacząco zaniżone i nie pozwoli Ci w pełni pokryć kosztów związanych z wypadkiem. Musisz wiedzieć, że ta procedura jest dość powszechną!

Jak to możliwe? I jak możesz dochodzić swoich praw? Szukasz pomocy?

Wszyscy Klienci, którzy w ostatnich 3 latach otrzymali odszkodowanie za szkodę na pojeździe mają szansę dzięki pomocy i wsparciu ekspertów firmy Take Care uzyskać dopłatę do wcześniejszej uzyskanej kwoty. Nasi doświadczeni rzeczoznawcy bezpłatnie zweryfikują Twój kosztorys i określą plan dalszej współpracy.

Chcąc maksymalnie ułatwić Ci całą procedurę że sprzedażą szkody, po prostu kupimy ją od Ciebie, a Ty otrzymasz pieniądze do ręki.

Nie zastanawiaj się i zawalcz o swoje swoje pieniądze, wystarczy że wyślesz nam swój kosztorys z towarzystwa ubezpieczeniowego,a my w ciągu kliku godzin poinformujemy jaka kwota dopłaty Ci się należy!

http://www.take-care.com.pl/


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

 1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

 2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: