Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak wybrać najlepszą firmę spedycyjną?

23-11-2016, 06:33

Żeby określić, która firma spedycyjna będzie najlepsza, należy najpierw uświadomić sobie, co należy do obowiązków spedytora. W najprostszej definicji spedycja jest działalnością polegającą na organizowaniu przewozu towaru: przeprowadzeniu procesów transportowych, a także całego łańcucha usług związanych z zaopatrzeniem lub dystrybucją.

W zakres usług spedycyjnych wchodzą takie czynności, jak:  gromadzenie i przyjmowanie zleceń, zawieranie umów z klientem, organizacja środków transportu, ubezpieczanie przesyłek, sporządzanie dokumentacji transportowej, odbiór przesyłek  od nadawcy, przygotowanie przesyłek do przewozu, nadanie przesyłek na środek transportu wraz z dokumentacją transportową, odbiór przesyłek oraz właściwej dokumentacji ze środka transportowego, odprawa celna, przekazanie przesyłek odbiorcy. Istnieją również czynności dodatkowe, jakie może wykonać spedytor, między innymi: składowanie, podjęcie należności za dostarczone przesyłki, przeprowadzenie cesji praw do przesyłek, sprzedaż  i awizowanie. Skoro wiesz już, czego możesz spodziewać się po usługach spedycyjnych, jak wybrać najlepszą firmę? Na pewno weryfikację należy rozpocząć od określenia własnych potrzeb – rodzaju transportowanych towarów, ilości i wielkości, zakresu tego transportu, czasu, lokalizacji oraz możliwych dróg. Transport  może przebiegać drogą morską, lotniczą i lądową. Ten ostatni z kolei dzieli się na drogowy i kolejowy. Nie wszystkie firmy spedycyjno-transportowe działają na terenie całego świata. Część z nich pracuje wyłącznie w kraju lub w Europie.

Należy wziąć pod uwagę doświadczenie wybranej firmy oraz opinie innych klientów. Dobry spedytor charakteryzuje się doskonałą organizacją. Tylko w ten sposób jest w stanie zagwarantować dostępność przewoźników, terminową dostawę oraz prawidłowy obieg dokumentów. Mimo że w większości transport przebiega w sposób schematyczny, zdarza się, że pojawiają się nieoczekiwane okoliczności, z którymi musi poradzić sobie spedytor. Potrzebuje on więc nie tylko odpowiednich kompetencji. Musi też potrafić zachować zimną krew, a do tego być dostępny praktycznie 24 godziny na dobę. Wybierając firmę PERITUS Tomasz Andryszczyk, możesz liczyć na terminową dostawę i bezpieczny przewóz, bez uszkodzenia towaru. 

Chcesz uzyskać jak najlepszą jakość usługi i poczucie bezpieczeństwa w zamian za możliwie niską kwotę – to zrozumiałe. Dlatego dobry spedytor musi być otwarty na negocjacje oraz umiejętnie analizować zmieniające się – niekiedy z dnia na dzień – koszty. Nie dokonuj jednak ostatecznej decyzji na podstawie najniższej oferty cenowej na rynku, bo może się za nią kryć brak któregoś z fundamentalnych obowiązków, jakie powinien świadczyć spedytor. Istnieje kilka form zapłaty: ryczałt spedycyjny (który nie zawiera szczegółowych danych dotyczących poszczególnych usług wchodzących w zakres organizacji transportu), stawki czynnościowe i prowizja spedytorska, gdzie kwota za usługę wyliczana jest zgodnie z wartością produktu.

Osoba odpowiedzialna za organizację transportu powinna szybko podejmować decyzje, kalkulować koszty, obliczać przebiegi trasy. A także mieć szeroką i wszechstronną wiedzę: znać się na aktualnych cenach paliw, towarów i usług.

Jedną z ważniejszych cech spedytora jest jego komunikatywność. Z jednej strony pracuje on z klientem, z drugiej – z przewoźnikiem. Musi więc być dobrym negocjatorem, żeby rozwiązywać wszelkie problemy, jakie napotykają osoby odpowiedzialne za transport.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik