Jak wybrać filament do drukarki 3d?

30-10-2017, 10:42

Choć jeszcze kilkanaście lat temu nic na to nie wskazywało, na przestrzeni ostatnich lat lawinowo wręcz wzrastać zaczęło zainteresowanie drukiem 3d oraz urządzeniami przeznaczonymi do wydruku przestrzennego. Tymczasem zalety tej technologii doceniać i wykorzystywać na szerszą skalę zaczęli przedstawiciele wielu gałęzi przemysłu i gospodarki, napędzając w ten sposób rynek osprzętu i urządzeń przeznaczonych do drukowania przestrzennego. Poza samymi drukarkami 3d, które naturalnie najbardziej kojarzone są przez osoby niezajmujące się na co dzień tą tematyką, równie dużą popularnością cieszą się także różnego rodzaju akcesoria oraz materiały eksploatacyjne, bez których nie byłoby możliwe przeprowadzenie prawidłowo procesu wydruku.

filament

Wśród materiałów eksploatacyjnych najważniejszym, a zarazem najczęściej kupowanym przez posiadaczy drukarek jest filament do drukarki 3d. Najprościej rzecz ujmując – jest to specjalne tworzywo, które wykorzystywane jest przez drukarkę do wytworzenia przedmiotu. Swoim zastosowaniem odpowiada on tuszowi (w przypadku tradycyjnych drukarek atramentowych) lub tonerowi (w przypadku drukarek laserowych), stanowiąc czynnik, przy pomocy którego wykonuje się sam druk. Oczywiście jednak – materiały eksploatacyjne do drukarki 3d różnią się diametralnie od wymienionych wyżej tuszy i tonerów dla drukarek. Przy ich pomocy możliwym staje się bowiem stworzenie wydruku trójwymiarowego, inaczej niż w przypadku tradycyjnych wydruków.

Decydując się na zakup filamentu do drukarki 3d wybierać możemy pomiędzy setkami produktów oferowanych przez poszczególnych producentów i dystrybutorów. Są one dostępne we w zasadzie pełnej palecie barw i odcieni, dzięki czemu możliwym staje się wydruk przedmiotów o zróżnicowanej kolorystyce. Filamenty oferowane przez poszczególnych dostawców różnią się pomiędzy sobą także składem – rodzajem surowca, który podlega następnie obróbce w procesie druku. Do najpopularniejszych rodzajów filamentów należą te, które zalicza się w branży do grup: PLA, ABS oraz Nylon. Każda z nich różni się od pozostałych specyficznymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi, w związku z czym wybierane są one do różnych zastosowań. Odnosi się to przede wszystkim do ich wykorzystania profesjonalnego (przemysłowego). Tak naprawdę bowiem – dla przeciętnego posiadacza drukarki 3d różnice są na tyle niewielkie, że nie powinien on zauważyć znaczącej różnicy drukując przedmioty na podstawie własnych projektów, nieprzekraczających pewnego stopnia skomplikowania.

Ostatnim hitem, który cieszy się dużą popularnością na rynku, są filamenty, które wyglądem imitują innego rodzaju surowce i materiały. Dzięki nim możliwe jest wydrukowanie przedmiotów, które przypominać będą te wykonane faktycznie z drewna, metalu lub kamienia. W tym też kontekście wydaje się kwestią czasu, aż na rynku drukarek 3d pojawiać się zaczną materiały eksploatacyjne (w tym – filament do drukarek 3d) jeszcze bardziej urozmaicające i zwiększające możliwości drukarek wykorzystywanych do druku przestrzennego 3d.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag filamenttag druk 3D
To warto przeczytaćfot. Astibuagfot. harvepino
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: