Jak sprawdzić czy jestem w BIK lub BIG? Jaki są skutki takiego wpisu?

20-03-2018, 06:30

Osoby zadłużone coraz częściej mają problemy z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Banki odmawiają im finansowania ze względu na złą historię kredytową w BIK lub BIG. Jak sprawdzić, czy widnieje się w takim rejestrze?

banknoty

Informacje z BIK - za darmo dla każdego dłużnika

BIK jest rejestrem dłużników, w którym znajdują się informacje na temat osób, które zaciągnęły kredyty lub pożyczki w bankach bądź w innych instytucjach. W rejestrze widoczne są kwoty zadłużenia w różnych podmiotach, informacje o opóźnienia w spłatach i inne dane ważne z punktu widzenia potencjalnych pożyczkodawców. Istnienie BIK ma na celu zminimalizowanie liczby złych kredytów i wyłudzeń kredytowych.

Aby upewnić się, czy widnieje się w rejestrze dłużników, wystarczy złożyć wniosek o wydanie indywidualnego raportu. Taką informację można uzyskać bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Jeżeli raport potrzebny jest częściej, możliwe jest jego wydanie za określoną opłatą. Proces pozyskiwania raportu rozpoczyna się od założenia konta na stronie internetowej BIK. Po aktywacji konta można pobrać raport z rejestru, w którym widoczne będą wszystkie informacje, jakie banki przekazały na temat zaciągniętych zobowiązań.

Co ważne, podczas zakładania konta w BIK, system prosi o przesłanie zeskanowanego obrazu dowodu osobistego oraz numeru konta bankowego w celu wykonania przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł. Jeżeli dane podane podczas rejestracji będą zgodne z danymi z dowodu osobistego oraz z danymi z banku, konto w BIK staje się w pełni aktywne. Ważne jest, by pamiętać, że rachunek bankowy, z którego wykonuje się przelew, musi być rachunkiem prowadzonym na nazwisko osoby zakładającej konto. Ponadto musi to być rachunek prowadzony wyłącznie przez nią, co oznacza, ze przelew ze wspólnego konta małżonków uniemożliwi pozytywne zakończenie procesu weryfikacji danych.

Jestem w BIK - i co teraz?

Sam fakt, że widnieje się w bazie BIK, nie musi być powodem do stresu. Jeśli w BIK znajduje się informacja o niewielkim zadłużeniu, które jest spłacane na czas, nie trzeba się martwić. W gorszej sytuacji są osoby, które są oznaczone w BIK jako niesolidni dłużnicy z zaległościami w płatnościach rat. W takim przypadku konsekwencje wpisu skupiają się wokół problemów z uzyskaniem kolejnego kredytu lub pożyczki na dowolny cel.

Zwykle osoby z negatywną historią w BIK nie mają możliwości zaciągnięcia pożyczki w banku. Istnieją jednak pożyczkodawcy, którzy udzielają pożyczek, pomimo wpisu do rejestru dłużników, takie pożyczki dla zadłużonych możesz znaleźć na kasadlazadluzonych.pl. W ich przypadku trzeba liczyć się z wyższymi kosztami zobowiązania, lecz możliwość uzyskania niezbędnej gotówki rekompensuje poniesione wydatki. Zanim sięgnie się po pożyczkę dla zadłużonych, powinno się pamiętać, by realnie ocenić własne możliwości finansowe i pożyczyć sumę, którą jest się w stanie zwrócić w terminie.

Mam złą historię w BIK, a nie brałem kredytów - co mam zrobić?

Może się zdarzyć, że pożyczkobiorca w czasie starania się o finansowanie dowie się, iż widnieje w BIK pomimo braku zaciągniętych kredytów. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli pożyczka została zaciągnięta na wyłudzone dane osobowe, lub gdy spłacony już dług nie został wykreślony z rejestru przez bank. W obu przypadkach wskazane jest jak najszybsze sprostowanie informacji w bazie, gdyż korzystają z niej zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. Znacznie przeterminowane wierzytelności lub zadłużenie na ogromne kwoty zniechęca nawet te podmioty, które działają w sektorze pozabankowym i akceptują niewielkie opóźnienia w spłatach kredytów i pożyczek.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. Sarota PR
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Serwisy specjalne: