Inwestycja w złoto w czasie pandemii – czy to się opłaca? Rozmowa z dyrektorem ds. rozwoju firmy TeleTrade - Zbigniew Grutkowski

31-08-2020, 08:34

Złoto od czasów starożytnych cieszy się ogromną popularnością. Inwestorzy w dobie interwencji banków centralnych bardzo chętnie dodają je do swoich portfeli inwestycyjnych. Ankieta przeprowadzona przez portal Bankier pokazała, że ponad połowa czytelników inwestuje w złoto. Na początku sierpnia pierwszy raz w historii przebiła 2 tysiące dolarów za uncję. Zbigniew Grutkowski, dyrektor ds. rozwoju firmy TeleTrade w wywiadzie odpowie na pytania dotyczące inwestowania w złoto.

Co dzieje się z cenami złota w sierpniu? Jak to wytłumaczyć?

Zbigniew Grutkowski: Cena złota zaczęła gwałtownie wzrastać od końcówki marca. Masowe interwencji banków centralnych na całym świecie oraz bilionowe pakiety pomocowe dla gospodarek ogłoszone przez największe gospodarki sprawiły, że znacząco wzrósł popyt na złoto.

Ale skąd taka cena? Tak drogo jeszcze nie było.

Zbigniew Grutkowski: Tak jak to efekt polityki banków centralnych oraz rządów. Ujemne realne stopy procentowe sprawiają, że inwestorzy chcą się zabezpieczyć przed utratą wartości pieniądza – a złoto w takim okresie to naturalny wybór. Kryzys związany z pandemią zwiększył dodatkowo popyt na złoto w formie fizyczne. Duży wpływ miał również słaby dolar, który od od początku czerwca traci na wartości.

Czy pandemia koronawirusa aż tak mocno wpłynęła na złoto?

Zbigniew Grutkowski: Zarówno moim zdaniem, jak i pozostałych analityków TeleTrade, koronawirus zdecydowanie wpłynął na złoto. Pandemia w obu kwartałach wywarła ogromny wpływ na rynek złota – ograniczyła popyt konsumencki i dodatkowo wsparła popyt inwestycyjny. Złoto jest, jak już powiedziałem, bezpieczną opcją dla wielu inwestorów. Po obniżce stóp procentowych i „dodruku” pieniędzy zanotowano rekordowe przepływy do funduszy zabezpieczonych złotem. W pierwszym półroczu 2020 również banki poszerzyły swoje zasoby tego kruszcu o 233 tony netto. Wszystkie te przepływy mocno wsparły cenę złota, która w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wzrosła o 17% w dolarach amerykańskich, i potem wciąż rosła.

Zbigniew Grutkowski TeleTrade

A co z produkcją złota?

Zbigniew Grutkowski: Zakłócenia związane z pandemią spowodowały, że w I półroczu 2020 roku całkowita podaż złota spadła o 6%. Produkcja kopalń doszła do najniższego od 2014 roku poziomu. Wiele operacji zostało zawieszonych z powodu obostrzeń związanych z COVID-19, nie ma więc co się dziwić.

Mówi się jednak, że podaż złota i tak wykazała się dość dużą odpornością na aktualne robimy światowej gospodarki…

Zbigniew Grutkowski: To prawda. Spadki w produkcji były bardzo niewielkie, jeśli porównamy je ze skalą zakłóceń spowodowanych tym, co obecnie dzieje się na świecie. Moim zdaniem, paradoksalnie, może korzystnie wpłynąć to na zyski inwestorów w nadchodzących miesiącach.

TeleTrade opinie

Czyli jako dyrektor do spraw rozwoju firmy brokerskiej TeleTrade, namawiasz do wyboru kontraktów CFD na złocie?

Zbigniew Grutkowski: Nie mogę nikogo do niczego namawiać. Faktem jest, że kontrakty CFD dają ogromną elastyczność. Jednym kliknięciem myszki jesteśmy w stanie zająć pozycję na złocie przy bardzo niskim koszcie. Warto skorzystać z możliwości, które dają sprawdzone platformy inwestycyjne, jak choćby TeleTrade. Wierzę w nowoczesne technologie, a nasza platforma daje dostęp do niemal wszystkich rynków, przy czym wyposażona jest w intuicyjny, autorski program, który ułatwia zarządzanie transakcjami. Warto również zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązanie TeleTrade o nazwie SyncTrading, umożliwiające kopiowanie transakcji doświadczonych traderów.

Podsumowując, to dobry czas na kontrakty CFD na złocie?

Zbigniew Grutkowski: Ekstremalnie luźna polityka monetarna oraz pakiety fiskalne to chyba najlepsze warunki dla złota o czym przekonaliśmy się już w ostatnich miesiącach. Kontrakty CFD nadają ogromne możliwości zarządzania ryzykiem oraz są dobrym hedgem przed krótkoterminowymi spadkami na złocie dla osób, które trzymają złoto w formie fizycznej. ***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: