Do czego służy pikflometr?

28-04-2017, 11:29

Pikflometr nazywany jest inaczej „przepływomierzem szczytowym”. To urządzenie pomiarowe stosowane w diagnozowaniu stanu pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego z zaburzeniami procesu oddychania, takie jak astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Za pomocą tego aparatu określa się maksymalne natężenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas maksymalnie nasilonego wydechu. Ten parametr to szczytowy przepływ oddechowy (z ang. peak expiratory flow). Jednostką pomiaru jest litr na minutę.

Pikflometr służy przede wszystkim samokontroli pacjentów z zaburzeniami oddychania. Małym, przenośnym urządzeniem można samodzielnie dokonać pomiaru szczytowego przepływu powietrza i na podstawie otrzymanego wyniku oszacować aktualny stan dróg oddechowych. Optymalna wartość omawianego parametru zmienia się w ciągu doby: najniższa jest we wczesnych godzinach porannych, najwyższa po południu. Różnica między skrajnymi pomiarami nie powinna przekraczać 20%.

Wiele pikflometrów wskazuje wartość pomiaru przyporządkowawszy ją do jednej z trzech stref – zielonej, żółtej i czerwonej. Strefa zielona wskazuje wartość optymalną, w której nie występują niepokojące objawy i nie są konieczne żadne dodatkowe działania. Strefa żółta oznacza zmniejszony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, czego zwiastunem mogą być także objawy nasilenia astmy, takie jak świszczący oddech, duszności, kaszel. Pomiar w tej strefie wskazuje na konieczność zażycia większej dawki leku. Strefa czerwona oznacza, że przepływ powietrza jest mocno zaburzony i trzeba skorzystać z pomocy lekarza.

Pomiar przepływu powietrza jest często jedynym sposobem na zapobieganie atakom duszności, których nie poprzedzają żadne objawy z wyjątkiem zaburzonych wyników omawianego pomiaru. Przepływ powietrza może być zmniejszony już na kilka dni przed atakiem. Gdy wystąpią zburzenia, należy zastosować leczenie zapobiegawcze zalecone uprzednio przez lekarza. Jeśli pikflometr wskaże pomiar przepływu powietrza wynoszący mniej niż 60% wartości optymalnej, należy niezwłocznie udać się po pomoc medyczną, gdyż zwiększenie dawki leku nie przyniesie poprawy.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag pikflometrtag komunikat firmy
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.