Dlaczego Twoja firma powinna regularnie zamawiać zewnętrzny Audyt Informatyczny (systemów IT)?

13-02-2020, 08:22

Niektórzy przedsiębiorcy na sam dźwięk słowa audyt informatyczny dostają gęsiej skórki. To dlatego, że kojarzy im się on z niechcianą, nieplanowaną kontrolą, mającą na celu znalezienie dziury w całym i narażenie firmy na koszty.

Jednak bez okresowych kontroli firmowej infrastruktury IT wzrasta ryzyko awarii i utraty lub wycieku danych. Audyt nie tylko chroni przed niepożądanymi z punktu widzenia firmy zdarzeniami, ale też ma na celu kontrolę, czy systemy w sposób efektywny (i możliwie oszczędny) wykorzystują zasoby. Właściwie przeprowadzony audyt w dłuższej perspektywie może więc przynieść znaczące oszczędności w firmie.

audyt informatyczny

Audyt informatyczny co to jest?

Audyt informatyczny (IT) polega na przeprowadzeniu działaniach mających na celu weryfikację środowiska informatycznego w organizacji. W szerszym ujęciu ma na celu sprawdzenie, czy nasza firma działa zgodnie z określonymi normami czy standardami. Mogą to być np. normy dotyczące bezpieczeństwa informacji (ISO/IEC 27001), jakością (ISO 9001) czy bezpieczeństwem.

Profesjonalnie przeprowadzony audyt zazwyczaj składa się z takich elementów, jak:

  • zebranie informacji na temat firmy i jej infrastruktury,
  • wizja lokalna,
  • gruntowna analiza zebranych danych,
  • przygotowanie raportu wraz z rekomendacjami oraz wyceną.

Istnieje kilka rodzajów audytu, wśród nich możemy wyróżnić audyt sprzętu (infrastruktury), oprogramowania, czy związany z aktualizacją przepisów. Profesjonalnie przeprowadzony audyt może potrwać kilka tygodni w zależności od wielkości organizacji i środowiska IT. 

Audyt informatyczny warto przeprowadzać regularnie, w szczególności po dużych zmianach w firmie, czy w jej otoczeniu.

Raport z audytu informatycznego - dlaczego jest ważny?

Dzięki przeprowadzeniu audytu informatycznego jesteśmy w stanie określić, czy nasz system i związana z nim infrastruktura właściwie chronią zasoby firmy. Właściwie przeprowadzony audyt pozwoli namierzyć słabe punkty czy luki w systemie, dzięki czemu unikniemy awarii lub sytuacji kryzysowej, bądź wycieku danych z firmy. Często jesteśmy w stanie wykryć potencjalnie problematyczne obszary jeszcze zanim ujawni się ich negatywny wpływ na ciągłość działania firmy. Co ważne - lepiej, jeśli my sami je wykryjemy, niż miałby to zrobić np. służby skarbowe, producent oprogramowania, z którym mamy zawartą umowę, czy inna instytucja kontroli. Z pewnością zaoszczędzi nam to sporo stresu, czasu spędzonego na wyjaśnieniach w urzędach oraz kosztów postępowań.

Jak przygotować się do audytu informatycznego?

Kluczowy jest wybór zaufanego partnera oraz podpisanie z nim umowy, w tym także niezwykle ważnej umowy o poufności (NDA). W końcu audytor będzie miał dostęp do wielu kluczowych dokumentów oraz infrastruktury. 

Warto sprawdzić kwalifikacje firmy czy osób przeprowadzających audyt. Powinny one móc pochwalić się doświadczeniem w zakresie audytowania oraz wiedzą przedmiotową, dotyczącą branży w której działa audytowana firma. 

Audyt informatyczny - jak uzyskać certyfikat i mieć pewność?

Expert w dziedzinie przeprowadzania audytu powinien mieć wieloletnie doświadczenie, a także interdyscyplinarną wiedzę, pozwalającą mu na obiektywną ocenę stanu firmy pod wieloma względami: technologicznym, biznesowym i prawnym.

Podsumowanie

Jak widzisz, audyt IT nie jest wcale straszny, jak go malują! Wydawać by się mogło, że jego przeprowadzenie wymaga ogromnego nakładu pracy i kosztów. I wiąże się z ryzykiem. Jednak jedyne co musisz zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, to wybór odpowiedniego partnera, który przeprowadzi cię przez proces bezboleśnie. Istnieją również firmy, które udostępniają swoich inżynierów, z którymi możesz bezpłatnie się skonsultować przed podjęciem decyzji. W tak ważkiej kwestii jak bezpieczeństwo firmy, danych oraz optymalizacja kosztów warto zaufać ekspertom.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag audyt informatyczny
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: