Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe? Dlaczego warto ubezpieczyć dom?

15-06-2020, 12:08

Niektóre osoby uważają, że ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkową procedurą, która pokryje straty spowodowane przez pożar, powódź lub inne klęski żywiołowe. Ktoś, wręcz przeciwnie, jest przekonany, że z nim i jego nieruchomością nie może się zdarzyć nic złego, bo przy obecnym poziomie zaawansowanych technologicznie urządzeń, służących do zapewnienia bezpieczeństwa w domu lub mieszkaniu, różne wypadki są wykluczone i ubezpieczenie to tylko niepotrzebna strata pieniędzy. Kto ma rację? Czy musisz ubezpieczyć swoje mieszkanie w przypadku jakiegokolwiek ryzyka?

ubezpieczenia mieszkania domu

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Te pytanie zawsze wzbudza dużo kontrowersji, ponieważ nie da się odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Ubezpieczenie domu jest obligatoryjne w kilku przypadkach. Jednym z nich jest posiadanie gospodarstwa rolnego. Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli całkowita powierzchnia gospodarstwa rolnego wynosi więcej niż 1 ha, a powierzchnia użytkowa budynku wynosi więcej niż 20 m2, musimy posiadać trzy obowiązkowe ubezpieczenia: OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, OC pojazdu oraz ubezpieczenie budynków – w tym ubezpieczenie domu.

Drugim przypadkiem, kiedy ubezpieczenie domu uważa się za konieczne, jest finansowanie budowy domu, poprzez kredyt hipoteczny. Takiego ubezpieczenia wymaga bank, czyli kredytodawca, który de facto jest właścicielem domu do momentu spłacenia kredytu. Tym samym bank zabezpiecza się przed różnego rodzaju zdarzeniami losowymi, takimi jak pożary, huragany lub powódź. Z tego wynika, że dzięki polisie ubezpieczeniowej bank będzie mógł odzyskać niespłaconą część kredytu.

Dlaczego warto ubezpieczyć dom?

Ubezpieczenie domu nie uchroni Cię przed wypadkami, klęskami żywiołowymi, bankructwem, chorobami i innymi nieprzyjemnymi zdarzeniami losowymi. Pomoże jednak pokryć straty. Polisa ubezpieczeniowa obejmuje całą obudowę, a także jej poszczególne części: elementy konstrukcyjne, wykończenie wnętrza, wewnętrzne instalacje inżynieryjne, w tym instalacje stacjonarne, wodociągowe, kanalizacyjne i inne.

Oczywiście ubezpieczenie jest wypłacane tylko wtedy, gdy wystąpi incydent ubezpieczeniowy. W przypadku ubezpieczenia nieruchomości i mienia domowego takim przypadkiem będzie utrata lub uszkodzenie ubezpieczonego mienia w wyniku:

  1. klęsk żywiołowych, pożaru, wybuchu, uderzenia pioruna, upadku samolotów i ich części, upadku drzew i filarów;

  2. zawalenia się głównych konstrukcji budynku mieszkalnego, w którym znajduje się ubezpieczona nieruchomość, a także zawalenie się sąsiednich budynków (konstrukcji) lub ich części na ubezpieczone przedmioty;

  3. awarii instalacji grzewczych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, penetracji wody (zalania), w tym w związku z likwidacją pożarów lub w postaci opadów atmosferycznych;

  4. bezprawnych działań osób trzecich - na przykład podpalenia, kradzieży, wandalizmu itp.

Koszt polisy ubezpieczeniowej różni się w zależności od warunków zapewnianych przez firmy oraz od stanu nieruchomości. Jak w przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia - im większe ryzyko, tym droższe będzie ubezpieczenie.

W Eurofinance można ubezpieczyć dom lub mieszkanie nawet od 70 zł! Dzięki współpracy z wieloma firmami multiagencja ubezpieczeniowa Eurofinance pomoże Ci znaleźć odpowiednie i kompleksowe rozwiązanie. Oferty ubezpieczeniowe dopasowywane są do indywidualnych potrzeb Klienta. Eurofinance posiada swoje oddziały w 20 największych miastach Polski, w tym w Gdańsku: https://eurofinance.info.pl/oddzialy/gdansk/. Powierz ubezpieczenie domu lub mieszkania doświadczonym specjalistom. Sprawdź również inne oferty ubezpieczeń na stronie internetowej Eurofinance.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag ubezpieczenie domutag nowptag nolhtag develtio
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: