Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy pracodawca może Cię kontrolować?

24-11-2016, 10:01

Szefowie małych i większych przedsiębiorstw często chcą wiedzieć, czy zatrudniani przez nich pracownicy wykonują swoją pracę wystarczająco efektywnie. W jaki sposób pracodawcy mogą się o tym przekonać? Jakie formy monitoringu mają do dyspozycji? A przede wszystkim - czy kontrolowanie pracowników jest legalne?

Jakie środki może wykorzystać pracodawca, aby nadzorować pracowników?

Chcąc dowiedzieć się, czy pracownicy nie zaniedbują swoich zadań pracodawca ma do dyspozycji cały arsenał możliwości. Może wykorzystać w tym celu kamery, monitorowanie poczty elektronicznej oraz programy komputerowe śledzące wszelkie aktywności w sieci.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że może on także pokusić się o rejestrowanie rozmów lub analizę bilingów. Ponadto w przypadku zawodów wymagających przemieszczania się służbowymi pojazdami, ma możliwość zastosowania urządzeń, których zadaniem jest ustalenie lokalizacji przy użyciu sygnału GPS i pomiaru trasy.

Do kontrolowania frekwencji i punktualności osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie, firmy mogą także użyć elektronicznych rejestratorów czasu pracy, skanowania linii papilarnych, a nawet tęczówki oka.

W jakim celu firma kontroluje zatrudnionych?

Wszystkie powyższe urządzenia znajdują swoje zastosowanie wówczas, gdy pracodawcy zależy na skutecznym skontrolowaniu procesu pracy oraz kiedy chce on zbadać jej wydajność lub ocenić rezultaty. Warto wiedzieć, że nie wszystkie firmy stosują monitoring permanentny - w wielu przypadkach jest to sporadyczna kontrola.

Często sięga się po zarejestrowane materiały w postaci nagrań wideo lub dziennika aktywności danego pracownika w sieci dopiero wówczas, gdy pojawi się uzasadnione podejrzenie nieprawidłowości. Na przykład gdy firma zmaga się z problemem wycieku ważnych danych, z kradzieżą albo chce ukrócić praktykę zbyt długich przerw. W każdym wypadku pracownicy powinni wiedzieć, w jakim celu nadzór funkcjonuje.

Czy pracodawca może monitorować podwładnych bez ich wiedzy?

Prawo pracy nie reguluje wprawdzie wprost kwestii monitorowania pracowników, jednak ogólne przepisy Kodeksu pracy zobowiązują pracodawcę do poszanowania godności oraz dóbr osobistych osób zatrudnionych w firmie. Nie może on również łamać prawa do prywatności. Poinformowanie pracownika o kontroli jest konieczne. W przeciwnym razie monitoring będzie niezgodny z prawem.

Mając zamiar wprowadzić jakąkolwiek formę kontroli w firmie, należy najpierw zawiadomić o tym osoby zatrudnione. Można taką informację zawrzeć w regulaminie pracy i dla bezpieczeństwa poprosić o pisemną zgodę pracowników.

Oprócz tego, pracodawca powinien zweryfikować czy podczas kontroli będą gromadzone dane osobowe. Jeśli tak - jest on zobowiązany zastosować przepisy Ustawy o Ochronie Danych Osobowych. Dodatkowo pojawia się obowiązek zabezpieczenia np. materiału filmowego, aby nie miały do niego dostępu niepowołane osoby.

Artykuł powstał przy współpracy z Kancelaria Prawna Verius.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik