Czy po zamkniętym terenie mogę jeździć pod wpływem alkoholu?

07-03-2018, 08:11

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowało mnie ciekawe orzeczenie Sądu Najwyższego, gdzie między innymi porusza się kwestie tego, czy na terenie zamkniętym, gdzie wjazd był kontrolowany, można poruszać się pojazdem mechanicznym po spożyciu alkoholu. Zapraszam.

jazda pod wpływem alkoholu mat partnera

Sytuacja wyglądała w ten sposób, że kierowca samochodu będący pod wpływem alkoholu, poruszał się pojazdem mechanicznym po terenie budowy, na który teren mogły tylko wjechać uprawnione pojazdy. Dla Kierowcy sytuacja ta była poważna, ze względu na to, że już raz był on skazany za jazdę pod wpływem alkoholu. Oznacza to, że jego czyn kwalifikował się, jako popełnienie przestępstwa z art.178a § 4 kodeksu karnego, czyli tak zwana recydywa jazdy pod wpływem alkoholu. Za ten czyn grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Istotniejsze jest jednak to, że Sąd w takim przypadku orzeknie również karę dożywotniego pozbawienia wolności. Ze względu na to, ze oskarżony zarabiał na życie prowadząc pojazd, sprawa była dla niego dość poważna.

Obrona oskarżonego skupiła się na kwestii rozumienia znaczenia pojęcia ruch lądowy, gdyż przestępstwo jazdy po pijanemu popełnia się, właśnie kierując pojazdem w ruchu lądowym.

Sąd Najwyższy w innym wyroku stwierdził, że miejscem popełnienia przestępstwa może być nie tylko droga publiczna, ale również dojazd, tereny przemysłowe, lotniska oraz inne miejsca, w których odbywa się ogólny czy lokalny ruch pojazdów.

I teraz pojawia się kwestia zasadnicza, czy na terenie, gdzie wjazd jest reglamentowany odbywa się ruch lądowy?

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 października 2016 roku o sygnaturze V KK 258/16 stwierdził, że Wjazd na teren budowy rzeczywiście był reglamentowany i do jazdy po nim dopuszczone były wyłącznie określone, upoważnione do tego osoby, jednakże z uwagi na powierzchnię terenu budowy, ilość poruszających się po niej pojazdów (w tym pojazdów wielkich gabarytów) oraz konieczność zapewnienia sprawnej i bezpiecznej organizacji ruchu, bezsprzecznie stwierdzić należało, że na placu budowy obowiązywały reguły ruchu drogowego.

Należy więc przyjąć, że nawet w miejscu, gdzie wjazd jest ściśle kontrolowany, nie można jeździć pod wpływem alkoholu.Zakaz ten dotyczy również terenów prywatnych, jeśli odbywa się na nim ruch lądowy. W powyższym wyroku Sąd wskazał wytyczne, jakie należy wziąć pod uwagę oceniając, czy w danym miejscu odbywa się ruch lądowy. Jeśli powierzchnia tego terenu umożliwia poruszanie się większej liczbie pojazdów, spotkać tam można często inne pojazdy, a intensywność tego ruchu wymaga zachowania podstawowych zasad obowiązujących na drogach, to z całą pewnością w taki miejscu odbywa się ruch lądowy.

Więcej o jeździe po alkoholu przeczytasz w artykule: http://obronca24h.pl/co-grozi-za-jazde-wplywem-alkoholu-2017/


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać








Komentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!



RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.