Czy obsługa logistyczna branży FMCG wymaga specjalnych rozwiązań informatycznych?

26-01-2021, 12:27

Wymagania rynku FMCG wciąż rosną.  Producenci tego sektora chcąc sprostać coraz bardziej zaostrzającej się konkurencji i rosnącym oczekiwaniom Klienta wymagają od dostawców IT innowacyjnych rozwiązań, zapewniających wsparcie na poziomie operacyjnym i decyzyjnym.

Szczególnie w sektorze FMCG istotne dziś jest błyskawiczne reagowanie na zmiany popytu, optymalne planowanie produkcji czy bezkolizyjna współpraca z partnerami handlowymi i dostawcami. W tym pomagają systemy klasy ERP stanowiące postawę do sprawnego zarządzania firmą, ale też wyspecjalizowane klasy systemów jak S&OP, APS, czy WMS.

Jakie systemy przeznaczone są do obsługi tej branży FMCG? Co jest tutaj najważniejsze, a co stanowi wyzwanie? Czego wymagają od Was klienci (operatorzy logistyczni, sieci handlowe, producenci)?

Dla producentów FMCG współpraca z sieciami handlowymi niesie ze sobą ogromny nacisk na minimalizację cen, a jednocześnie podnoszenie jakości produktów. W tej sytuacji istotnym elementem, mającym wpływ na sukces przedsiębiorstwa, jest dokładna kontrola kosztów i bieżącą informacja o sytuacji w każdym obszarze przedsiębiorstwa. Realizację tych założeń zapewnia zintegrowany system ERP. Sama obsługa logistyczna branży FMCG wymaga wsparcia informatycznego przede wszystkim w zakresie efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw, zwłaszcza w obrocie surowcami i produktami cechującymi się krótkim terminem do spożycia, czy wymagającymi szczególnej metody przechowywania. Myśląc o optymalizacji logistyki w branży FMCG, należy pamiętać o sprawnej współpracy z operatorami logistycznymi, ale też o zwiększeniu efektywności wykorzystania własnych powierzchni magazynowych. Jest to możliwe dzięki wyspecjalizowanym narzędziom klasy WMS, zawierającym możliwość zdefiniowania algorytmów składowania, wydań i kompletacji towarów, jak również zarządzania pracą magazynierów. Realizację powyższych procesów zapewnia system QAD Warehousing. Współpracując z producentami FMCG należy pamiętać o wsparciu norm, wynikających z systemu HACCP. Wymaganiem stawianym przed producentami jest zapewnienie traceability, czyli możliwości identyfikowania i śledzenia towarów w całym łańcuchu dostaw. System ERP QAD Enterprise Applications z sukcesem wspiera już wielu producentów FMCG w obsłudze ich głównych procesów biznesowych.

Poniżej również case study do materiału o Zarządzaniu magazynami w przedsiębiorstwie Millano - https://www.produkcja.expert/wiecej/najlepsze-praktyki/343-zarzadzanie-magazynami-w-firmie-millano


Następny artykuł » zamknij

Czym jest chmura obliczeniowa?

Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag nolstag logistykatag FMCG
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: