Co trzeba wiedzieć zanim oddasz auto na złom?

22-01-2018, 08:06

Do swojego samochodu zazwyczaj jesteśmy bardzo przywiązani. Niestety, jak wiadomo, żaden pojazd nie posłuży nam do końca życia. Czasem trafi się awaria, po której nie ma szans na uratowanie auta bądź odmówi ono posłuszeństwa przez wzgląd na swoje lata. Najczęściej staramy się wtedy sprzedać wóz, negocjując z nabywcą jak najkorzystniejszą cenę dla obu stron. Zdarza się jednak, że sytuacja jest na tyle poważna, że od razu wiemy, że nikt nie kupi naszego samochodu za rozsądną cenę. Właśnie wtedy warto rozważyć opcję oddania pojazdu na złom.

auto złom

Gdzie oddać niesprawny samochód?

Warto wiedzieć, że legalne złomowanie samochodów przeprowadzają Stacje Demontażu Pojazdów. Można udać się do jednej z nich wówczas, gdy nasze auto nie ma obecnie zbyt dużej wartości lub też zostało zniszczone w tak dużym stopniu, że nie sposób go naprawić. Przede wszystkim, aby mieć pewność, że cały proces złomowania odbywa się zgodnie z literą prawa, trzeba sprawdzić, czy wybrany przez nas punkt obsługi ma wykupioną licencję. Jeśli tak, o nic więcej właściwie nie trzeba się martwić. Stacje Demontażu Pojazdów zajmują się też częściową sprzedażą podzespołów samochodowych na rynku wtórnym (w taki sposób zarabiają na swoje utrzymanie). Pozostałe części aut zostają zutylizowane, a wszystko odbywa się w zgodzie z przepisami i dbałością o środowisko naturalne.

Co musisz mieć ze sobą?

Jeśli chcesz oddać samochód na złom, musisz zabrać ze sobą kilka rzeczy, które okażą się niezbędne, by pozostawić go w Stacji Demontażu Pojazdów. Najważniejszy jest oczywiście dowód rejestracyjny. Jeśli posiadasz kartę pojazdu, również powinieneś ją ze sobą zabrać. Istotne okazują się też tablice rejestracyjne oraz czytelnie zapisany numer VIN. W przypadku, gdy Twój samochód był kupiony, a nie przerejestrowany, musisz również zabrać umowę kupna. Bez tych rzeczy niestety nikt nie przyjmie Twojego wozu i procedura złomowania okaże się niemożliwa.

Kiedy warto zdecydować się na złomowanie samochodu?

Przede wszystkim, aby zdecydować się na złomowanie, trzeba posiadać w miarę kompletny samochód (w innym wypadku przedsięwzięcie jest co najmniej nieopłacalne). Jego waga nie powinna być mniejsza niż 90 % wagi, którą miał zapisaną w dowodzie rejestracyjnym. W przeciwnym razie Stacja Demontażu Pojazdów może (choć wcale nie musi) doliczyć sobie karę pieniężną za każdy brakujący kilogram. Wszystko zależy również od modelu samochodu, który przeznaczymy na złom. Stacja może równie dobrze zapłacić za oddany wóz 300 złotych, jak i nawet 1000 złotych.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: