Co jest lepsze: karta kredytowa czy niewielki kredyt gotówkowy?

11-09-2018, 14:00

O pożyczaniu pieniędzy trudno mówić, że jest to godny polecenia sposób pozyskiwania pieniędzy. Wszystko, co kupimy za kwoty pożyczone w bankach, jest znacznie droższe, niż gdybyśmy kupili to za własne, uzbierane wcześniej środki. A jednak pożyczamy na potęgę, bo często tylko w taki sposób jesteśmy w stanie sfinansować rozmaite swoje potrzeby lub marzenia.

mat partnera

Kiedy w grę wchodzi kwota stosunkowo niewielka, sięgająca kilku, a najwyżej dziesięciu tysięcy złotych, można stanąć przed dylematem: wyrobić sobie kartę kredytową czy sięgnąć po kredyt gotówkowy? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Oto niektóre z nich.

Karta wydaje się przyjazna i łatwa do spłaty

Karta kredytowa kojarzy się wielu z nas z prestiżem, z zaufaniem okazywanym nam przez bank, a także z łatwym dostępem do pożyczki w każdej chwili. Mając kartę kredytową, można w dowolnym momencie wydać pieniądze na dowolny cel i spłacać to potem w comiesięcznych ratach, które najczęściej wynoszą 5% pożyczonej kwoty. Wydaje się, że to niewiele, a każdy może sobie bez trudu wyliczyć, czy go na takie raty będzie stać.

Uwaga – haczyk!

Tu jednak tkwi pewna pułapka. Karta kredytowa, podobnie jak debet w koncie, jest stosunkowo trudna do spłacenia, a po 54 dniach pożyczka kosztuje sporo, bo maksimum tego, co bank może zgodnie z prawem naliczać. Trudności w spłacaniu karty biorą się z dwóch powodów. Pierwszym jest pokusa. Pożyczyliśmy na przykład 5 tysięcy złotych i w pocie czoła spłacamy to miesiąc w miesiąc. Spłaciliśmy połowę, a tu pojawia się kolejna potrzeba, zachcianka albo marzenie. Niejeden ulegnie – i znów pogrąży się w zadłużeniu.

Spłacasz – a końca spłaty nie widać

Drugi kłopot z kartą kredytową polega na tym, że jej spłacanie może się ciągnąć w nieskończoność. Jeśli spłacimy ratę i nie wydamy ani grosza więcej z karty, następna rata będzie nieco niższa: będzie to nadal tyle samo procent pożyczonej, tym razem nieznacznie niższej kwoty. Najczęściej spłacamy tyle, ile żąda bank, a więc za każdym razem mniej. Gdyby spłacać od początku, systematycznie co miesiąc, te np. 5% pożyczonej kwoty, to po ok. 20 miesiącach byłoby po spłacie. Jeśli jednak spłacamy zawsze tyle, ile bank naliczy, owe 5% maleje kwotowo, ale właściwie nigdy się nie kończy i odsetki „biją” nas miesiąc w miesiąc.

Stałe raty, stałe spłaty

Na tym tle łatwiejszy do spłacenia jest kredyt gotówkowy: tu jest stała, comiesięczna rata, a „dobierać” pożyczki raczej nie można. Dzięki temu dług łatwiej jest spłacić. Co więcej, kredyt gotówkowy, jeśli naprawdę dobrze poszukać, a może i ponegocjować z bankiem, może być tańszy niż pożyczka kartą kredytową. Warto więc wybrać tę formę zaciągania zobowiązań, spłacić dług w terminie, a potem radzić już sobie, korzystając z oszczędności.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Sarota PR
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.