Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wybór odpowiedniego oświetlenia to kropka nad „i” w wystroju wnętrza – to ono nadaje często ostateczny charakter. Może być też tą małą zmianą, która przyniesie wielki efekt.

Światło w mieszkaniu jest tym ważniejsze, im więcej czasu w nim spędzamy, jednak jego rola nie ogranicza się do funkcji użytkowej. W dużej mierze decyduje o klimacie, jakie będą miały nasze wnętrza i jest jednym z elementów decydujących o tym, czy czujemy się ciepło i przytulnie. Zauważmy, że zupełnie inne lampy wybieramy do pokoju dziennego, dziecięcego, do sypialni, inne do kuchni czy nad biurko. Oświetlenie pozwala też ukryć mankamenty mieszkania i wymodelować optycznie przestrzeń, za to w przyciągający uwagę sposób wydobyć to, co chcemy wyeksponować. Dla wnętrza dobre światło jest trochę tym, czym makijaż dla twarzy. Ciekawym rozwiązaniem są lampy ścienne – teraz to nie tylko popularne kinkiety, ale także niezwykle modne, montowane do ścian lampy industrialne z pełnym zakresem regulacji. Dają one wystarczającą ilość światła, kiedy siedzimy z rodziną lub przyjaciółmi, a przy tym nadają klimat, nie tworzą „płaskiego” efektu.

Wybór oświetlenia ostatecznie zależy również od tego, czemu ma służyć. I tak do pracy powinniśmy wybrać światło jasne, punktowe. Nawet kiedy siedzimy przy komputerze, a nie nad kartką papieru, niedostatek światła sprawia, że nasze oczy szybciej się męczą. Warto więc zainwestować w dobrą lampę. Światło powinno jak najlepiej imitować dzienne – nie może być ani zbyt ciepłe – takie działa raczej rozluźniająco, ani zbyt zimne, nieprzyjazne i przyprawiające o ból głowy. Światło łagodniejsze, o wyraźnie ciepłej barwie, wskazane jest natomiast do wieczornego relaksu. Naśladuje ono naturalny cykl dobowy, powoli przygotowując nasz organizm do snu. Wieczorne światło powinno być rozproszone, miękkie – sprawdzi się na przykład klimatyczna lampa z nieprzepuszczającym abażurem. Oczywiście, jeśli relaksujemy się czytając, to przyda nam się nieco intensywniejsze źródło światła – niektóre stojące lampy mają drugi, mniejszy klosz, w którym możemy zamontować nieco mocniejszą żarówkę. W kuchni i jadalni natomiast nic nie sto na przeszkodzie, aby połączyć jasne światło do pracy nad roboczym blatem z budującym nastrój oświetleniem w jadalnej części pomieszczenia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Lampy ścienne La Babetle.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:





fot. Binance







fot. DALL-E