Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Spadły przychody, wzrosły koszty, co w konsekwencji sprawiło, że Hewlett-Packard ledwo utrzymał się na plusie w czwartym kwartale 2011 roku. W całym roku udało się zanotować wzrost wpływów, jednak końcowy wynik także okazał się gorszy od zeszłorocznego.

robot sprzątający

reklama


Amerykański koncern Hewlett-Packard, największy na świecie producent komputerów osobistych, opublikował wyniki finansowe za czwarty kwartał 2011 roku oraz za cały rok 2011. Inwestorzy w dużym napięciu czekali na liczby, by zobaczyć, w jaki sposób firma radzi sobie z kryzysem nie tylko ekonomicznym, ale także wizerunkowym. Trzeba przyznać, że w czwartym kwartale poradziła sobie słabo.

Czytaj także: HP traci głównego stratega

CZWARTY KWARTAŁ

Przychody w rym okresie wyniosły 32,12 mld USD, o 3,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jednocześnie jednak wzrosły koszty sprzedaży - z 25,00 do 25,33 mld USD. Zwiększeniu uległy także wydatki operacyjne - największą pozycją okazały się administracja i sprzedaż (3,58 mld USD, +3,3 proc.) oraz odpis z tytułu spadku wartości firmy (885 mln USD). Firma delikatnie zwiększyła wydatki na badania i rozwój (z 814 do 829 mln USD).

HP odprowadził także 155 mln USD tytułem zaliczki na podatek dochodowy, co ostatecznie sprawiło, że zysk netto wyniósł 239 mln USD wobec 2,54 mld USD rok wcześniej. Oznacza to spadek aż o 90,6 proc. Zysk na akcję wyniósł 12 centów wobec 1,13 USD w ostatnim kwartale 2010 roku.

Wśród regionów największe znaczenie mają wciąż obie Ameryki - 14,5 mld USD to jednak o 4 proc. mniej niż rok wcześniej (-5 proc., biorąc pod uwagę wahania kursów walut). Gorzej poradziła sobie także Europa, Bliski Wschód i Afryka - przychody spadły o 6 proc. (-10 proc.) do poziomu 11,7 mld USD. Jedynie w Azji i na Pacyfiku zanotowano symboliczny wzrost o 3 proc. (-4 proc.), do 6,0 mld USD. Kraje BRIC zanotowały wzrost przychodów o 9 proc. (do 3,8 mld USD).

Największe działy firmy - komputerów osobistych (PSG) oraz drukowania i skanowania (IPG) - zanotowały spadki sprzedaży odpowiednio o 2 i 10 proc. Również pod kreską znalazły się serwery (-4 proc.). Dobre wyniki segmentów oprogramowania (+28 proc.), usług (+2 proc.) czy usług finansowych (+18 proc.) nie były w stanie poprawić sytuacji całego koncernu.

Czytaj także: Załamanie sprzedaży komputerów osobistych trwa w najlepsze

ROK 2011

W całym roku finansowym Hewlett-Packard zanotował wpływy w wysokości 127,25 mld USD, czyli o 1,0 proc. Jednocześnie o 3 mld USD (2,6 proc.) wzrosły koszty sprzedaży oraz operacyjne - na koniec października wyniosły one łącznie 117,57 mld USD. Firma wydała 3,25 mld USD na badania i rozwój (+10,0 proc.), a także 13,47 mld USD na administrację i sprzedaż (+5,9 proc.).

1,91 mld USD zapłacone zostało tytułem zaliczki na podatek dochodowy, co ostatecznie sprawiło, że zysk netto w całym roku ukształtował się na poziomie 7,07 mld USD, o 19,3 proc. niższym niż w całym roku 2010. Zysk na akcję wyniósł 3,38 USD wobec 3,78 USD rok wcześniej.

Na giełdzie w Nowym Jorku kurs akcji spadł jeszcze podczas wczorajszych notowań o 4,04 proc., po ich zamknięciu spadek wynosi kolejne 2,27 proc. Dzisiejsze otwarcie nie będzie zapewne szczęśliwe dla posiadaczy akcji HP.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *