ZUS: Profil zaufany nie zastąpi e-podpisu

GazetaPrawna.pl 28-05-2010, 11:44

1 mln płatników składek korzysta już z bezpiecznego e-podpisu, wysyłając dokumenty do ZUS. Od 17 czerwca ubezpieczeni na platformie ePUAP będą mogli założyć tzw. zaufany profil. Rząd zapowiada, że darmowy profil będzie zastępował podpis kwalifikowany. Eksperci twierdzą jednak, że firmy niewiele zyskają na nowych rozwiązaniach.

– Zaufany profil będzie bezpłatną alternatywą dla bezpiecznego e-podpisu – przekonuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Nowe rozwiązanie wprowadza ustawa z 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 40, poz. 230), która wchodzi w życie 17 czerwca. Miała ona ułatwić firmom i osobom fizycznym kontakty z ZUS przez internet.

Tak się jednak póki co nie stanie. Nie zmieniono bowiem ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i w efekcie firmy wciąż będą musiały korzystać z płatnego e-podpisu. (...) Centrala ZUS wyjaśnia, że art. 47a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przesądza, że nie można korzystać z zaufanego profilu do podpisywania dokumentów ubezpieczeniowych. Na razie więc nowe rozwiązanie będzie ograniczone do przesyłania druków udostępnionych na ePUAP.

W efekcie firmy niewiele zyskają na nowych rozwiązaniach. Równie mgliste są zapowiedzi dotyczące ubezpieczonych. Wprawdzie ZUS deklarował, że zaufany profil umożliwi np. sprawdzanie stanu kont emerytalnych, ale na razie zostało to odłożone w czasie.

Więcej w Gazecie Prawnej w artykule Przekazywanie dokumentacji ubezpieczeniowej: Profil nie zastąpi e-podpisu

Bożena Wiktorowska

gazeta prawna

 

 

>> czytaj też: Profil Zaufany darmową alternatywą dla podpisu elektronicznego


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag ZUStag profil zaufanytag podpis cyfrowytag ePUAPtag e-podpis
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy