ZUS dla nowych firm 2021 - sprawdź, ile wynosi składka

15-12-2020, 14:52

Konieczność dopełnienia szeregu formalności oraz szacowane wydatki sprawiają, że wiele osób wstrzymuje się z decyzją o założeniu własnej działalności. Tymczasem proces ten nie jest wcale taki skomplikowany, a przyszły przedsiębiorca może skorzystać z pewnych ulg. Przykładem takich przywilejów jest niższy ZUS dla nowych firm. Obowiązujące od 2018 r. przepisy mają na celu wspierać przedsiębiorców w oszczędzaniu środków potrzebnych do rozwoju działalności gospodarczej. Ile będą wynosić składki ZUS w 2021 roku dla nowych firm?

Składki ZUS dla nowych firm – na czym polega ulga?

Warto podkreślić, że nowe firmy przez pierwsze 6 miesięcy swojej działalności są zwolnione z regulowania zobowiązań finansowych względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po upływie tego czasu przysługuje im natomiast niższy ZUS, gdyż wchodzą w tzw. okres składek preferencyjnych. Obowiązuje on przez cały rok, natomiast wysokość stawki obliczana jest w oparciu o wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz na podstawie 30% jego wartości.

Pozostali przedsiębiorcy są z kolei zobowiązani do uiszczania należności na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od zadeklarowanej kwoty, przy czym nie może ona wynosić mniej niż 60% od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jak więc widać ulga w zakresie ZUS-u dla nowych firm wynika ze znacznie niższej podstawy kalkulowania stawki. Warto jednak podkreślić, że przywilej ten nie przysługuje każdemu nowemu przedsiębiorcy. Nie może on skorzystać z ulgi, jaką jest mały ZUS dla nowych firm, jeśli:

  • w ciągu ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia obecnej działalności prowadził inną działalność pozarolniczą;
  • wykonuje dla byłego pracodawcy to, co robił dla niego w ramach stosunku pracy – w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Dowiedz się również, jak założyć firmę jednoosobową.

zus skladki firma

Nowe stawki ZUS na 2021 rok

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 1 stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 2800 zł (obecnie 2600 zł). Wzrost ten oznacza zatem zmianę składek ZUS dla nowych firm w nadchodzącym roku kalendarzowym. Przy założeniu, że podstawa wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia, wzrośnie ona do kwoty 840 zł. W rezultacie składki ZUS w roku 2021 dla nowych firm będą wynosić:

  • 163,97 zł – składka emerytalna,
  • 67,20 zł – składka rentowa,
  • 20,58 zł – składka chorobowa,
  • 14,03 zł – składka wypadkowa.

Oczywiście do podanych kwot należy jeszcze doliczyć składkę zdrowotną, która na tę chwilę wynosi 362,34 zł.

Ubezpieczenie dla małych firm

Niższy ZUS dla małych firm może okazać się znaczącą formą pomocy na początku rozwoju działalności. Nowi przedsiębiorcy powinni zatem dokładnie przemyśleć, na co przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze. Jednym z elementów, które warto uwzględnić w prowadzeniu swojej działalności, jest zakup odpowiedniej polisy. Ubezpieczenie dla firm stanowi skuteczną deskę ratunkową w wielu sytuacjach m.in. pożaru i innych zdarzeń losowych (np. gradu, przepięcia), których następstwem może być utrata majątku lub poważne uszkodzenia instalacji w budynku. Nowy przedsiębiorca może również paść ofiarą włamania z rabunkiem, w którego efekcie zostanie pozbawiony części towaru lub sprzętu elektronicznego.

Ubezpieczenie małej firmy obejmuje również ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej: zarówno deliktowej, jak i kontraktowej (co może okazać się istotne m.in. w sytuacji zalania sąsiedniego lokalu i uszkodzenia znajdującego się tam sprzętu, czy też uszkodzenie maszyny i/lub sprzętu elektronicznego podczas wykonywania pracy u klienta). Wykupione ubezpieczenie powinno również zabezpieczać przedsiębiorcę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, w tym śmierci. W zależności od charakteru prowadzonej działalności ubezpieczenie firmy może zostać poszerzone o dodatkowe elementy. W przypadku lokali gastronomicznych z pewnością warto zwrócić uwagę na klauzule dotycząca pęknięcia szyb czy rozmrożenia towarów.

Dodatkowo coraz częściej decydując się na ubezpieczenia dla małej firmy, nie występuje konieczność szacowania wartości majątku, ponieważ limit ustalany jest dla całego mienia. I co istotne dla nowych przedsiębiorców: proces zawarcia umowy zajmuje zaledwie kilka minut, bez konieczności składania obszernej dokumentacji.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Executiumfot. Altumcodefot. Cottonbro


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: