Zobacz komputer za 20 złotych. Trafi jako dodatek do gazety

26-11-2015, 11:34

Komputer za 5 dolarów (20 złotych) został opracowany przez fundację Raspberry Pi. Tak tanie urządzenie można rozprowadzać na różne sposoby.

Większość czytelników Dziennika Internautów słyszała o projekcie Raspberry Pi. Jest to niewielki i bardzo tani komputer w postaci jednej płytki, działający najczęściej pod kontrolą systemów Linuksowych. Komputer ten wymyślono pierwotnie, aby wspierać nauczanie informatyki od podstaw. Kolejne modele Raspberry Pi nie miały może zawrotnych osiągów, ale zawsze mogą być tanimi komputerami do takich zastosowań jak np. odtwarzanie mediów. 

Raspberry Pi Zero

Cena komputerów Raspberry Pi wynosiła od 20 do 35 dolarów. Dziś jednak na blogu projektu poinformowano o udostępnieniu nowego komputera Raspberry Pi Zero, który kosztuje zaledwie 5 dolarów (czyli około 20 złotych).

Raspberry Pi Zero

Komputerek działa pod kontrolą systemu Raspbian, który jest wersją Debiana zoptymalizowaną dla sprzętu Raspberry Pi. Ponadto Raspberry Pi Zero posiada:

  • procesor Broadcom BCM2835 (1GHz);
  • 512MB RAM;
  • slot na kartę micro-SD, gniazdo mini-HDMI, Micro-USB, złącze GPIO;
  • wymiary 65mm x 30mm x 5mm.

Poniżej film prezentujący komputer

Na filmie porównano miniaturowy komputer do starych komputerów osobistych, które przecież niemało kosztowały. Trzeba przyznać, że ludzkość zrobiła niesamowity postęp. 

Inspirujące?

Komputer za 5 dolarów może być nie tylko dostępny dla każdego. Może być wręcz rozdawany za darmo, albo jako dodatek do innych produktów. Twórcy Raspberry Pi poinformowali, że komputer będzie dodany do grudniowego numeru magazynu The MagPi. Trzeba przyznać, że robi to niesamowite wrażenie - komputer dorzucony do gazety. 

MagPi z komputerem Raspberry Pi

Na przestrzeni lat pojawiali się różni konkurencji dla Raspberry Pi. Piasliśmy już o dość wydajnym komputerze BeagleBone Black za 45 dolarów. Ciekawym projektem był również C.H.I.P. - komputer za 9 dolarów, który mógłby stanowić również element urządzenia przenośnego.  

Tego typu projekty mogą inspirować firmy działające na rynku. Nie każdy pamięta o tym, że przed wybuchem "mobilnej rewolucji" pojawiły się miniaturowe laptopy, wyraźnie inspirowane urządzeniem OLPC stworzonym do celów edukacyjnych. To przygotowało nas na to, aby myśleć o komputerach w inny sposób niż powiedzmy 10 lat temu. Już od dawna nie potrzebujemy jednego "centralnego" urządzenia, które będzie miało maksymalne możliwe osiągi. Lepiej czujemy się otoczeni urządzeniami o mniejszych osiągach, ale do konkretnych zadań. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930