Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pierwszy komputer za 9 dolarów. Gdzie będzie można go sobie wsadzić?

11-05-2015, 13:00

Komputer za 9 dolarów mieszczący się w tylnej kieszeni spodni ma być opracowany i udostępniony w ramach projektu C.H.I.P. Ten komputer może być samodzielnym urządzeniem do normalnej pracy, ale równie dobrze można go traktować jak serce innego urządzenia.

Małe i tanie komputery nikogo już właściwie nie dziwią. Istnieją bardzo tanie smartfony i tablety, a fani nowych technologii dobrze znają projekt Raspberry Pi, w ramach którego rozwijany jest tani komputer wielkości karty kredytowej. Raspberry Pi kosztuje jedyne 35 dolarów, ale może da się taniej? 

Komputer za 9 dolarów

Firma Next Thing Co. w ramach projektu o nazwie C.H.I.P. ma zamiar zrobić i rozprowadzić mały komputer za jedyne 9 dolarów. Urządzenie ma być wyposażone w procesor 1 GHz, 512 MB RAM oraz 4 GB pamięci. Ma się łączyć z innymi urządzeniami przez Wi-Fi i Bluetooth. Będzie też miało porty umożliwiające podłączenie np. klawiatury, urządzeń audio, monitora czy telewizora (wykorzystanie wszystkich opcji wymaga dodatkowych przejściówek).

Komputer ma pracować na systemie Linux, a ponadto cały jego projekt ma być udostępniony na zasadach open source. Urządzenie widzimy na zdjęciu poniżej. To ta czarna kostka pomiędzy monitorem a klawiaturą. 

CHIP - miniaturowy komputer

Początek kolejnych projektów?

Projekt C.H.I.P. ma na celu stworzenie komputera, który będzie nie tylko działał. Ten komputer może być traktowany jako element urządzeń lub systemów tworzonych przez różnych ludzi w różnych celach.

Sami twórcy C.H.I.P. stworzyli dodatkowe urządzenie, które zmienia tani komputer w urządzenie przenośne. Widoczna poniżej przystawka o nazwie PocketC.H.I.P. jest wyposażona w klawiaturę, prosty ekran dotykowy i baterię. Wystarczy umieścić komputer C.H.I.P. w środku, aby dysponować urządzeniem mobilnym. Oczywiście będzie ono proste i toporne (kojarzy się trochę z końcem ubiegłego wieku), ale sama idea jest ciekawa.

PocketC.H.I.P.

 

 

Ludzie tego chcą

Projekt C.H.I.P. stara się o wsparcie na Kickstarterze. Twórcy chcieli zebrać 50 tysięcy dolarów, a obecnie mają ponad 649 tys. dolarów od 12 tys. darczyńców. Darczyńcy powinni dostać komputery albo komputery i dodatkowe akcesoria, w zależności od przekazanej na projekt kwoty. 

Jeśli ludzie naprawdę użyją komputera C.H.I.P. do swoich projektów, to należy zakładać, że komputer ten będzie sercem jakiegoś innego urządzenia. Z tego powodu projekt C.H.I.P. może się kojarzyć z polskim projektem RoboCORE, którego celem było stworzenie "serca dla robotów".

Trudno oczywiście porównywać te dwa projekty. Da się jednak zauważyć, że crowdfunding jest dobrym sposobem na finansowanie projektów, które rozwijają technologie na potrzeby tworzenia innych technologii przez hobbystów. Dziś takim hobbystom można dać do ręki technologie bezprzewodowe, różne sensory, gotowe aplikacje do zastosowania w nowych urządzeniach.

Poniżej film prezentujący projekt C.H.I.P.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:




fot. Freepik