Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zniesławienie adwokata, audiobookowy kartel i autor dziennika Anny Frank. przegląd ciekawostek prawnych cz. 8

20-11-2015, 15:12

Czy adwokat może użyć artykułu 212, by ukarać osobę niezadowoloną ze swoich usług? Dlaczego ojciec Anny Frank wpłynie na dostępność jej pamiętnika? Czy auto Google może dostać mandat? Przeczytacie o tym w przeglądzie ciekawostek prawnych z minionego tygodnia.

Walka z terroryzmem i kontrowersyjna rezolucja PE

W tym tygodniu organizacja EDRi przypomniała, że 24 listopada Parlament Europejski ma głosować nad ważną i jednocześnie kontrowersyjną rezolucją w sprawie zapobiegania terroryzmowi. Zdaniem EDRi należy uważać, aby przy okazji nie ograniczyć ważnych swobód Europejczyków. Przykładowo istnieje ryzyko narażenia platform internetowych na odpowiedzialność za treści, jeśli te platformy nie odpowiedzą na "administracyjne żądanie" . Ta rezolucja może mieć wpływ także na decyzje z zakresu PNR.

Skazana za zniesławienie adwokata

Helsińska Fundacja Praw Człowieka donosi o niepokojącym wyroku w sprawie zniesławienia w internecie. Pewna kobieta została skazana z art. 212 kodeksu karnego za to, że zamieściła wiele negatywnych komentarzy na temat pewnego adwokata. Kobieta była niezadowolona z usług tego adwokata i miała opublikować wiele komentarzy, niektóre z nich były dosadne. 

Zdaniem Sądu adwokat nie dopuścił się tak rażącego zaniedbania swoich obowiązków, by uzasadniać mogło to komentarze. Z drugiej strony jeśli adwokat kieruje prywatny akt oskarżenia przeciwko osobie, dla której świadczył usługi, sprawa wygląda niepokojąco. Zajmował się nią Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa (sygn. akt III 1046/13). Postaramy się jeszcze więcej dowiedzieć na ten temat.

Platforma rozstrzygania sporów z e-sklepami

Dziennik Internautów wielokrotnie pisał o tym, że spory konsumenckie będzie można rozwiązywać online za pomocą tzw. ODR. Warto wiedzieć, że niebawem ma nastąpić implementacja Dyrektywy ADR (projekt ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich), a od stycznia 2016 r. rozpocznie się funkcjonowanie ODR. Pisała o tym Gazeta Prawna.  

ODR posłuży do rozwiązywania sporów wyłącznie między przedsiębiorcami a konsumentami z UE. System powstałby z myślą a transakcjach transgranicznych, ale mógłby być wykorzystywany także w sporach krajowych. Z punktu widzenia konsumenta byłaby to po prostu interaktywna strona internetowa umożliwiająca wypełnienie formularza opisującego spór i przesłanie go do odpowiedniej instytucji. Skarga zostanie rozpatrzona, jeśli formularz będzie w całości wypełniony.

KE wnosi sprawę przeciwko Polsce

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z uchybieniem przez nią obowiązkowi ustanowienia krajowego elektronicznego rejestru przedsiębiorców transportu drogowego i połączenia go z krajowymi rejestrami elektronicznymi pozostałych państw członkowskich UE, wbrew wymaganiom określonym w art. 16 ust. 1 i 5 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009. Krajowe rejestry elektroniczne należało ustanowić i przyłączyć do rejestrów innych państw najpóźniej do 31 grudnia 2012 r.

Niemiecki regulator przygląda się audiobookom

Reuters informuje, że niemiecki urząd ds. karteli (Bundeskartellamt) wszczął postępowanie w sprawie porozumienia Apple i Amazona dotyczącego audiobooków. Firmy miały zawrzeć długoterminowe porozumienie w sprawie kupowania audiobooków przez Apple od Audible, które należy do Amazonu. Obydwie firmy mają bardzo mocną pozycję na rynku audiobooków w Niemczech, toteż urząd odczuł potrzebę bliższego przyjrzenia się sprawie. Również wydawcy skarżyli się na to, że dwie firmy najwyraźniej budują wspólny monopol. 

Kto pisał dziennik Anne Frank?

To ciekawostka prawnoautorska. Kto jest autorem Dziennika Anny Frank? Anna Frank? Nie tylko...

Fundacja posiadająca prawo do książki utrzymuje, że współautorem jest ojciec Anny Frank. Jest to dość wygodne, bo rozciąga okres chronienia dzieła. W Europie prawa autorskie wygasają po 70 latach i tyle właśnie czasu minęło od śmierci Anny Frank. Jej ojciec zmarł dopiero w roku 1980, co znacznie wydłuża okres ochrony. O sprawie pisał New York Times.  

Nowy Jork ma pozew za Ubera

Właściciele nowojorskich taksówek postanowili pozwać miasto za pozwolenie Uberowi na działalność. W przedstawionej skardze wskazano, że w ostatnim czasie ceny za taksówki spadły, podobnie jak spadły liczby świadczonych przejazdów.

Taksówkarze zwracają uwagę na to, że świadczenie usług regulowanych wymaga od nich pewnych wydatków, a jednocześnie miasto nie zapewnia wyłączności na te usługi. Już wcześniej taksówkarze przegrali z Uberem w sądzie, a więc może miasto będzie musiało im zapłacić? Więcej na ten temat w The Verge.

Antypirackie trolle przepalają pieniądze

Dziennik Internautów pisał już kiedyś o antypirackiej firmie Rightscorp, która zajmuje się działalnością z pogranicza copyright trollingu. W przeszłości ta firma zwyczajnie przepalała pieniądze swoich inwestorów, bo choć miała setki tysięcy dolarów przychodu to koszty jej działalności przekraczały 1,8 mln dolarów

To było kiedyś, a teraz? Rightscorp nadal przepala pieniądze. Z raportu finansowego za III kwartał wynika, że przychody firmy wyniosły ponad 215 tys. dolarów (nieco mniej niż rok wcześniej), podczas gdy wydatki wyniosły 1,2 mln dolarów. To się musi naprawdę opłacać. 

Auto Goole jechało zbyt wolno

Auto Google zostało zatrzymane przez policjanta, gdyż blokowało ruch jadąc zbyt wolno. Jak widać na zdjęciu, chodziło o jeden z tych nowych prototypów, których prędkość jest ograniczona. 

Auto Google i policjant

Policjant podobno chciał dowiedzieć się czegoś więcej o tym aucie. Google podkreśla, że auto Google nigdy nie dostało mandatu.

Co by było, gdyby złamało przepisy? Powiedzmy o tym w ramach ciekawostki. Nawet w przypadku samochodów autonomicznych to kierowca odpowiada za wszystkie zdarzenia. Technologia "autopilota" nie zwalnia z odpowiedzialności, o czym ostatnio przypominała firma Tesla Motors

* * *

Podeślij ciekawostkę

Jeśli trafisz na ciekawostkę prawną związaną z nowymi technologiami, własnością intelektualną lub prawem autorskim, zawsze możesz podesłać link autorowi tego przeglądu. Pisz na adres mmaj@di24.pl. Jeśli nie jesteś pewien czy Twoja ciekawostka się nadaje to... porzuć wątpliwości i wysyłaj! 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły: