Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Listy Czytelników

Graj o 100 zł! Graj i wygraj - a żeby wygrać, wyślij SMS aktywacyjny. Jeśli chcesz płacić za możliwość wygranej 23% jej wartości - twoja sprawa. Ale nawet jeśli w pełni świadomie podejmiesz taką decyzję - możesz się zdziwić, bo regulamin został właśnie zmieniony.

Wielokrotnie pisaliśmy o problemach prawnych związanych z usługami i produktami spółki DT Software s.c. Niedawno dostaliśmy kolejny sygnał od Czytelnika Dziennika Internautów o zupełnie nowych wątpliwościach w działalności budzącej tyle kontrowersji firmy.

Jednym z przedsięwzięć DT Software jest serwis rozrywkowy grajo100.pl. Zasada jest prosta - gramy w prostą "dopasowankę", łatwe zwycięstwo i SMS (płatny), by przejść poziom wyżej.

Nasz Czytelnik - jak sam pisze - z nudów zaczął czytać regulamin gry. W punkcie 16 regulaminu wyczytał (potwierdziliśmy): "DT Software zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie bez konieczności informowania Użytkownika" i to wybiło go z nudy.

Internauta zapytał nas, czy taki zapis nie należy do klauzul niedozwolonych. To pytanie przekierowaliśmy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Maciej Chmielowski z Biura Prasowego UOKiK odpowiedział, że w chwili obecnej ten konkretny zapis nie znalazł się jeszcze w zbiorze klauzul niedozwolonych, ale UOKiK taki zapis niepokoi, bo nie jest on w zgodzie z prawami konsumenckimi.

Zapytaliśmy, czy Urząd spotkał się już z sygnałami o nieprawidłowościach związanych z działalnością DT Software s.c. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

Działalność firmy DT Software nie była do tej pory przedmiotem czynności podejmowanych przez UOKiK. Jednocześnie informuję, że w tym roku planowana jest kontrola wzorców umownych stosowanych przez przedsiębiorców w sektorze usług świadczonych drogą elektroniczną. W jej trakcie z pewnością zostaną wykorzystane napływające do UOKiK sygnały od konsumentów dotyczące potencjalnych nieprawidłowości.

Uzyskaliśmy też zapewnienie, że nasz sygnał o tej i poprzednich nieprawidłowościach został przekazany dalej do departamentu merytorycznego UOKiK.

Dziennik Internautów zainteresował się też, jakie sankcje mogą być zastosowane wobec przedsiębiorcy, który łamie prawa konsumenckie? Okazało się, że jeśli w wyniku postępowania wszczętego przez UOKiK udokumentowane zostanie łamanie prawa, to kara może wynosić nawet do 10% rocznego przychodu przedsiębiorcy.

Skierowaliśmy zapytanie do DT Software, wysłane na skrzynkę kontaktową podaną na stronie tej firmy. Prosiliśmy o komentarz dotyczący zapisu w regulaminie, o wyjaśnienie celu wprowadzenia takiej regulacji i podanie informacji, czego mogą ewentualnie dotyczyć zmiany. Zapytanie zostało wysłane dokładnie 8 kwietnia, o godzinie 11.07 - niestety do tej pory nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnej odpowiedzi.

Pozostaje nam zatem zwrócić  uwagę internautów na konieczność uważnego studiowania regulaminów, zwłaszcza w sytuacjach, gdy w grę wchodzą odpłatności.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl

UWAGA: UWAGA: Wybrane listy, przesłane do redakcji Dziennika Internautów, publikujemy, by umożliwić ich autorom dotarcie do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy mogą podzielać zawarte w nich poglądy lub mieć odmienne zdanie - zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Treści publikowanych listów mogą zawierać prywatne poglądy internautów, które nie odzwierciedlają poglądów redakcji DI. Listy prosimy kierować na adres: listy@di.com.pl