Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zmiany w przepisach dla przedsiębiorców - podsumowanie

03-03-2011, 09:10

Ustawy o podpisach elektronicznych, ograniczaniu barier, konsultacjach - to ważne dla przedsiębiorców inicjatywy rządu, które wciąż czekają na realizację. Ministerstwo Gospodarki nazywa te działania "pakietem na rzecz rozwoju przedsiębiorczości". Warto poznać jego elementy.

robot sprzątający

reklama


Ministerstwo Gospodarki chwali się już wprowadzonymi w życie przepisami, takimi jak Ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Są jednak o wiele ważniejsze inicjatywy na etapie prac w Radzie Ministrów lub w uzgodnieniach międzyresortowych. Warto o nich wiedzieć choćby po to, aby łatwiej śledzić przebieg prac nad przepisami.

Jedną z takich ważnych inicjatyw jest Ustawa o podpisach elektronicznych. Ma ona wprowadzać nowe rodzaje podpisu elektronicznego, w tym także takie, które będzie mogła składać osoba prawna. Ustawodawca chce dostosować do potrzeb urządów i firm rodzaj i cenę stosowanych elektronicznych narzędzi podpisywania i uwierzytelnienia. Planowane jest m.in. uproszczenie systemu rejestracji podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego oraz dostosowanie ustawy do siatki pojęciowej dyrektywy 1999/93/WE. Zmienić mają się również przepisy dotyczące uznawania certyfikatów z zagranicy.

>>> Czytaj: Będą trzy rodzaje e-podpisu

Kolejny ciekawy element pakietu to zasady przeprowadzania konsultacji – dokument, który ma wprowadzać "jasne reguły zasięgania opinii partnerów społecznych". Zawiera on minimalne standardy przeprowadzania konsultacji, przede wszystkim wprowadzenie minimalnego czasu na przeprowadzenie badania opinii oraz obowiązek przekazywania informacji zwrotnych dotyczących konsultacji. Ma również zastosowanie do konsultowania dokumentów międzynarodowych, w tym pozalegislacyjnych dokumentów UE.

Najobszerniejszą chyba ustawą pakietu jest Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ma generalnie zwiększyć wolność gospodarczą i usunąć z systemu prawa bariery związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, takie jak zbędne zezwolenia i licencje. Wszędzie tam, gdzie względy bezpieczeństwa lub prawo międzynarodowe nie nakładają konieczności składania zaświadczenia, wystarczające będzie oświadczenie obywatela o spełnieniu określonego obowiązku prawnego czy faktycznego. Ustawa ma także wprowadzić "rozszerzone jedno okienko" oraz zwiększyć dostęp do wykonywania zawodów regulowanych.

Ministerstwo Gospodarki pracowało nad tzw. ustawą depenalizacyjną, która miała na celu zmniejszenie ilości sankcji karnych wobec przedsiębiorców. Propozycje w tym zakresie zostały ostatecznie zawarte w ramach projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych.

Podobnie ma się rzecz z Ustawą o ułatwieniu przekształcania statusu prawnego przedsiębiorców. Miała ona stworzyć prawne możliwości dobrowolnego przekształcania osób fizycznych, a także spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego. Propozycje w tym zakresie zostały zawarte w ramach projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych.

Warto jeszcze wspomnieć o projekcie przygotowanym w Ministerstwie Gospodarki, lecz nie wniesionym pod obrady Rady Ministrów (został on negatywnie zaopiniowany przez związki zawodowe w Zespole ds. Prawa Pracy Komisji Trójstronnej). Chodzi o zmiany w kodeksie pracy, które miały stworzyć regulacje dotyczące zatrudniania pracowników przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (tzw. zatrudnienie prywatne), racjonalizować przywileje ochronne niektórych kategorii pracowników oraz wprowadzić skrócenie okresu zwolnienia chorobowego, za który pracodawca musi wypłacać wynagrodzenie, przywracając do ZUS obowiązek w tym zakresie.

>>> Czytaj: Mniej papierów w firmach - założenia ustawy deregulacyjnej


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Facebook przejmuje Belugę