Zmiana dostawcy prądu i gazu

17-02-2020, 08:31

Większość z nas korzysta przez wiele lat z tego samego dostawcy prądu, nie zastanawiając się czy nie warto by było porównać ceny z innymi dystrybutorami. W dzisiejszych czasach mamy łatwy dostęp do sprawdzenia takich ofert, a Internet dostarcza różnych narzędzi, które ułatwiają porównanie dostawców. Wielka konkurencyjność rynkowa sprawia, że możemy znaleźć dużo ciekawszą ofertę i zmienić dostawcę energii elektrycznej lub gazu bez wychodzenia z domu.

Porównywarka to nowoczesny kalkulator cen energii, który nie tylko policzy szacunkowe oszczędności, ale także zaproponuje bonusy oraz oferty z dodatkowymi usługami. W pierwszej kolejności porównywarka cen prądu cen musi znać miejsce docelowe poboru, ponieważ od tego są zależne opłaty za dystrybucję energii. Ponadto wybór sprzedawców jest także uzależniony od danego miejsca, dlatego na początek należy wpisać kod danej miejscowości. W drugim etapie należy wybrać taryfę odpowiednią dla siebie w zależności czy chcemy usługę dla firmy czy też do domu. Najpopularniejszą taryfą wśród klientów biznesowych jest taryfa C11, całodobowa przeznaczona dla firm. Jeśli jednak szukasz taryfy dla domu wybierz taryfę G. Najbardziej interesująca jest całodobowa taryfa G11.

licznik energii

Porównywarka cen prądu ma ciekawą i przydatną opcję wskazywania ile zaoszczędzimy w skali miesięcznej. Ważne jest także, aby zwrócić uwagę ile obecnie wynosi opłata dystrybucyjna u Twojego dostawcy. Porównywarka cen pokaże jakie są koszta u innych dostawców, abyś mógł łatwo podjąć decyzję dla Ciebie najkorzystniejszą.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru dystrybutora warto zrobić przegląd jak plasuje się ranking dostawców energii. To pozwoli Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli ma być to oferta skierowana dla przedsiębiorstwa czy też małej firmy najlepszym wyborem byłby Axpo Polska, który ma oferty skierowane właśnie dla tego sektora. Proponuje korzystne i elastyczne warunki klientom biznesowym - taryfa B i C, a co najistotniejsze gwarantuje niezmienność ceny po podpisaniu umowy. Ogromną popularnością cieszy się także sprzedawca Po Prostu Energia, który ma wiele do zaoferowania zarówno firmom jak i gospodarstwom domowym. Jest to sprzedawca, który zdalnie obsługuje swoich klientów poprzez różne kanały np: infolinia, e-mail, e-bok, a także pocztą tradycyjną. Dosyć specyficzną ofertę posiada Lumi - jest to część grupy kapitałowej PGE. Dlaczego ta oferta różni się od innych? Odpowiedź jest prosta. Została skierowana dla konkretnej grupy osób, a dokładniej to ujmując konkretnie do miasta Warszawa. Właśnie, dlatego tak istotne jest podawanie kodu w porównywarkach cen. Lumi oferuje niskie ceny oraz brak podwyżek prze 2 lata od podpisania umowy. Kolejnym plusem jest możliwość monitorowania swoich rachunków poprzez platformę e-bok. Za polecenie usług polecający otrzymuje rabat na rachunku w wysokości 50 zł.

Następną grupą energetyczną zarówno dla firm jak i klientów indywidualnych jest firma Tauron. Dobrze znana na rynku Polskim oraz wysoko konkurująca w rankingu dostawców energii. Dla klienta indywidualnego oferowana jest taryfa A, B, C, a dla gospodarstw domowych taryfa G.

Firma Orange znana jako Operator sieci komórkowej także posiada propozycję sprzedaży energii elektrycznej. Rabaty uzyskają stali klienci, w sensie Ci, którzy już korzystają z innych usług Orange np: abonament na telefon czy też internet. Dla klienta biznesowego małych i średnich przedsiębiorstw została stworzona taryfa A, B, C, oczywiście z bonusami. Gospodarstwa domowe to taryfa G, gdzie liczą się rachunki od ostatniego dostawcy. Nowa cena będzie uzależniona od wysokości zużycia prądu na ostatniej fakturze.

Na czołówce dostawców prądu oraz gazu utrzymuje się PGNiG. W swojej ofercie posiada zarówno pakiet dla małych, średnich, dużych firm, ale nie zapomina o gospodarstwach domowych. Przez lata firma zdobyła wysoką pozycję na rynku sprzedaży prądu i gazu, dlatego też nie musi się tak martwić o konkurencję i przebijać się promocjami. Nie posiada stałej ceny przez okres trwania umowy, ani atrakcyjnych propozycji dla swych klientów.

linie energetyczne

Ogromną popularnością cieszy się także Przedsiębiorstwo energetyczne PGE, które dostarcza zarówno prąd jak i gaz. Znajdziemy pakiet skierowany dla firm - taryfa A, B, C. Jednakże najbardziej interesującą usługą jest audyt wewnętrzny dla dużych przedsiębiorstw, który ma za zadanie nakierować w jaki sposób można zmniejszyć wydatki za prąd. Zadbano też o ciekawe pakiety dla firm kupujących gaz. Stworzona została ciekawa propozycja dual fuel dla sektora MŚP. Dual fuel to nic innego jak połączony pakiet. Oznacza to ,że ceny są niższe jeśli kupujemy prąd i gaz od jednego sprzedawcy. Taki sam zestaw jest także dla klienta indywidualnego.

Zmierzając ku końcowi rankingu znajdujemy niemiecką firmę EWE, która od wielu lat widnieje na polskim rynku. Plusy są takie, że oferta dedykowana dla firm od małych poprzez duże przedsiębiorstwa zawiera gwarancje stałej ceny nawet do 3 lat. Taryfy gazu dla klienta biznesowego także posiadają tę samą gwarancję stałej ceny. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe to sprzedawca przewidział dwa rodzaje rozliczeń gazu: w formie zaliczkowej lub płatność za faktyczne zużycie gazu poprzez samodzielne sprawdzenie licznika. Minusem dystrybutora jest brak oferty dostarczania prądu dla domu.

Pakiet przeznaczony dla firm mniejszych, większych, czy też średnich oferuje Elektrix. Dostarcza energię elektryczną oraz gaz nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Najbardziej opłacalna okazuje się oferta dual fuel czyli zestaw: prąd oraz gaz. Dystrybutor nie przewidział ofert dla klientów gospodarstw domowych.

Wiele osób zastanawia się jak zaoszczędzić na prądzie. Niektórzy zaczynają od sprawdzenia ilości zużycia energii elektrycznej. W prosty sposób można przeliczyć ile energii elektrycznej w ciągu dnia czy też miesiąca wykorzystujesz. W internecie mamy szeroką gamę kalkulatorów zużycia prądu. Czasami warto też podpytać swojego dystrybutora o taką aplikację. Sprzedawcy tacy jak Tauron czy też Energa zadbali o dostępność do takiego narzędzia na stronie internetowej. Dzięki temu klienci są świadomi ile wydają i mogą określić schemat jak móc zmniejszyć wydatki i na którym urządzeniu.

Kalkulator zużycia prądu nie jest trudny w obsłudze. Na początek znajdź na fakturze cenę jednej kilowatogodziny. Dodaj nazwę urządzenia np: pralka. Oczywiście można podać kilka przedmiotów. Następnie wypełnij jaką moc ma dane urządzenie np: jeśli chodzi o pralkę - 2000 W. Zaznacz czas pracy danego sprzętu w ciągu całego dnia. W ten o to sposób możemy monitorować nasze wydatki oraz przemyśleć czy nie można by było zaoszczędzić trochę energii.

Chcąc płacić mniejsze rachunki za energię należałoby zwrócić uwagę na własne przyzwyczajenie typu, czy za każdym razem wyłączamy telewizor nie oglądając go. Zwróćmy też uwagę, czy ustawiliśmy tryb oszczędzania energii. Urządzenia takie jak telewizor czy kino domowe z zasady w trybie uśpienia kosztują nas niewiele, jednakże w skali roku jest to koszt, którego moglibyśmy uniknąć. Wyjeżdżając z domu na urlop lub dłuższy wypoczynek proponujemy odłączenie wszelkich elektrycznych sprzętów. Pamiętajmy także, aby odłączać np: naładowany już telefon komórkowy od kabla. Oczywiście dzienne przeliczenia nie są wysokie. Jednakże dla porównania odłączenie kabla od ładowarki to oszczędzone 65 gr. rocznie. Idąc dalej tym samym tropem wyjęcie w pełni naładowanego telefonu to oszczędność 20 gr. rocznie. Zwróćmy uwagę, na to czy nie marnujemy za dużo energii np: wrzucając pranie z nie dostosowanymi długimi programami. Wstawiajmy pranie, kiedy masz "pełną pralkę" czyli z pełnym wsadem, a nie tylko kilka rzeczy.

Oczywiście zgromadzone fundusze poprzez dbałość o niskie zużycie prądu jest są wielkie. Wydaje się, że są to drobnostki, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, jednakże w skali roku daje nam to korzyści. To nie tylko dobre nawyki, których zawsze nas uczono, ale także niewielki zysk w naszym domowym budżecie.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag porównywarka cen prądu
To warto przeczytaćfot. Devirefot. FortinetRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: