Długa podróż własnym samochodem to dla wielu kierowców prawdziwe wyzwanie. Wymaga nie tylko dobrej kondycji i dużych umiejętności, ale też odpowiedniego przygotowania - zarówno, jeśli chodzi o stan auta, jak i wyposażenie oraz wiedzę dotyczącą obowiązujących w różnych krajach przepisów. Jak poradzić sobie, przygotowując długi wyjazd? Jakie czynniki mają największe znaczenie? Te kwestie szczegółowo omawiamy w kolejnych akapitach.
Jeśli czeka nas długa podróż samochodem, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na czystość auta. Ma ona znaczenie nie tylko estetyczne. W dużej mierze zależy od niej również bezpieczeństwo jazdy - zwłaszcza, jeśli zabrudzone są lampy, szyby lub lusterka. W wielu krajach za brud na tych elementach (a także tablicach rejestracyjnych) kierowca może otrzymać mandat. W kosmetyki samochodowe warto wyposażyć się również z innego względu - czyste auto to wszak nasza wizytówka, w dużej mierze kształtująca to, jak postrzegać nas będą inni.
Planując wyjazd samochodem, koniecznie należy też sprawdzić stan opon - zwłaszcza głębokość bieżnika oraz ciśnienie. Jeśli bieżnik jest już zużyty w dużym stopniu, ogumienie najpewniej nie zagwarantuje odpowiedniego bezpieczeństwa. Szczególnie duże znaczenie stan bieżnika ma w przypadku, kiedy podróż planujemy zimą, jesienią lub nasza trasa będzie wiodła przez tereny górskie. Jeśli chodzi o stopień napompowania, ten nie może być ani zbyt wysoki, ani też za mały. Niskie ciśnienie w oponach wiąże się z większymi oporami i tym samym przyczynia się do zwiększenia spalenia. Zbyt wysokie może zaś być przyczyną uszkodzenia opony oraz zmniejszenia przyczepności na drodze.
Przed długą trasą warto też odwiedzić zaufany warsztat i zlecić kompleksowy przegląd samochodu. Mechanik powinien sprawdzić między innymi poziom płynów eksploatacyjnych - np. oleju silnikowego, płynu hamulcowego lub czynnika klimatyzacji - układ kierowniczy oraz stan zawieszenia. Wszystkie zdiagnozowane usterki powinny być usunięte jeszcze przed wyjazdem - tak, by w drodze nie spotkały nas żadne niemiłe niespodzianki.
Przygotowując się na wakacje samochodem, dużą wagę przyłóżcie też do wyposażenia auta oraz bagażu. W podróżnym ekwipunku oczywiście nie może zabraknąć najważniejszych sprzętów, takich jak apteczka pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy i kamizelki odblaskowe oraz aktualne mapy danego obszaru (również w wersji papierowej - elektronika bywa zawodna). Warto jednak pamiętać, przeciążony samochód jest bardziej podatny na awarie, gorzej się prowadzi i zużywa więcej paliwa. Należy więc zachować umiar i zabrać jedynie to, co w drodze może okazać się niezbędne (np. zapas wody i przekąsek).
Przed wyjazdem koniecznie też zapoznajcie się z lokalnymi przepisami dotyczącymi obowiązkowego wyposażenia samochodu. Niektóre regiony i państwa mogą wymagać np. użycia lub posiadania łańcuchów śniegowych, zapasowych żarówek, linki holowniczej, dodatkowych okularów i gaśnicy. Poza samym samochodem i wyposażeniem, przed podróżą przygotujcie też samych siebie. Zadbajcie o to, by w drogę wyruszyć dobrze wypoczętym i wyspanym. Nie zapomnijcie też o regularnych przerwach.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|