Zablokowane fundusze UE na informatyzację oraz grożące Polsce kary za Prawo telekomunikacyjne i ustawę medialną - to tematy wczorajszego spotkania ministra Michała Boniego z Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej. Na obecnym etapie wydaje się, że Polska ma szanse na uniknięcie związanych z tym wszystkim strat finansowych i rozwojowych.
reklama
W kwietniu br. Dziennik Internautów wspominał o tym, że zagrożone jest unijne dofinansowanie dla 7 projektów istotnych dla informatyzacji kraju, a to z powodu ciągłych opóźnień i afer. Resort Michała Boniego podjął się ratowania sytuacji i na początku czerwca przedstawił plan naprawczy dla polskiej informatyzacji (tzw. Remedial Action Plan - RAP).
RAP proponuje m.in. silniejsze powiązanie systemu monitorowania postępów w projektach z procedurą weryfikacji wniosków o płatność oraz wynikami kontroli. Intensywniejsze ma być także wsparcie doradcze dla beneficjentów projektów. Osoby uczestniczące w projektach zostaną obowiązkowo przeszkolone w zakresie zamówień publicznych, w tym z zakresu działań antykorupcyjnych.
Wśród projektów, do których Bruksela ma zastrzeżenia, są m.in. projekt nowego dowodu osobistego pl.ID, projekty prowadzone przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oraz projekty Ministerstwa Finansów.
Beneficjenci wszystkich projektów zostali ponadto zobowiązani do dostarczenia dodatkowych informacji Komisji Europejskiej. Dotyczą one m.in. stosowanych procedur antykorupcyjnych, wyliczeń korzyści i oszczędności związanych z projektami, a także przedstawiania szczegółów zlecania określonych zadań podmiotom zewnętrznym. Wiadomo, że Komisja będzie przyglądać się przede wszystkim zamówieniom publicznym zrealizowanym z wolnej ręki, bo w tym przypadku najłatwiej o nadużycia.
Wczoraj natomiast szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Michał Boni spotkał się Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej. Polska informatyzacja była jednym z podejmowanych tematów. Jak informuje MAC, Minister Boni:
Ponadto tematem spotkania polskiego ministra i komisarz UE były wspomniane opóźnienia Polski we wdrożeniu dyrektyw unijnych. Dziennik Internautów informował już, że Polsce grożą dwie kary, jedna związana z niewdrożeniem unijnych przepisów do Prawa telekomunikacyjnego, druga związana z ustawą medialną, w której wciąż nie ma przepisów dotyczących usług na żądanie.
Szef MAC poinformował o poczynionych postępach i pochwalił się sprawną współpracą rządu i parlamentu w obszarze zagadnień cyfrowych.
Miejmy tylko nadzieję, że ta współpraca nie będzie nadmiernie sprawna. Trwają jeszcze konsultacje dotyczące nowej ustawy medialnej i byłoby dobrze, gdyby rząd wziął ich wyniki pod uwagę. Miejmy też nadzieję, że dobra współpraca rządu i parlamentu nie zaowocuje powstaniem takich "potworków legislacyjnych" jak poprawka Rockiego.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|