Założyciel WikiLeaks przed sądem odwoławczym

PAP 12-07-2011, 16:28

Adwokat założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a, Ben Emmerson, zwrócił się do brytyjskiego sądu o odrzucenie szwedzkiego wniosku o ekstradycję Australijczyka na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, argumentując, że nakaz nie spełnia wymogów prawnych.

Emmerson powiedział londyńskiemu Wysokiemu Trybunałowi (High Court) rozpatrującemu od wtorku odwołanie wniesione od orzeczenia angielskiego sądu pokoju z 24 lutego, że szwedzki wniosek nie zawiera "rzetelnego, ścisłego i wymaganego przez prawo" opisu czynu zarzucanego Assange'owi.

Szwedzka prokuratura chce przesłuchać Assange'a w związku z oskarżeniami dwóch Szwedek, u których mieszkał w sierpniu 2010 roku. Kobiety zarzucają mu napaść seksualną, molestowanie i gwałt; Assange temu zaprzecza. Formalnie Australijczyk nie jest przez szwedzką prokuraturę oskarżony.

Emmerson zwrócił też uwagę na rozbieżności w definicji gwałtu w prawie szwedzkim i angielskim. Adwokat wystąpił do sądu z wnioskiem o oddalenie szwedzkiego wniosku, ponieważ - jego zdaniem - stosunek płciowy Assange'a z obydwiema kobietami odbył się za obopólną zgodą, a czyny zarzucane Australijczykowi nie są przestępstwem w myśl prawa obowiązującego w Anglii.

Tym samym ekstradycja 40-letniego Assange'a do Szwecji byłaby - według jego obrońcy - "nadużyciem procesu prawnego, sprzecznym z prawami, które gwarantuje Europejska Konwencja Praw Człowieka".

>> Czytaj także: "Guardian" dotarł do zeznań Szwedek oskarżających Assange'a o gwałt

Szwedzka prokuratura wystąpiła z Europejskim Nakazem Aresztowania w grudniu. Assange został aresztowany, ale po dziewięciu dniach zwolniony za wysokim poręczeniem. Faktycznie przebywa w areszcie domowym.

Assange twierdzi, że jest ścigany z motywów politycznych i że w razie wydania go do Szwecji zostanie przekazany Amerykanom. WikiLeaks ujawniła tajne materiały odnoszące się do wojny w Iraku i Afganistanie, a także poufne depesze dyplomatyczne USA.

Władze USA formalnie nie wystąpiły z wnioskiem o ekstradycję założyciela demaskatorskiego portalu, ale prowadziły tajne dochodzenie w sprawie przecieków na WikiLeaks. O przekazanie portalowi tajnych informacji wojskowych oskarżony jest w USA były żołnierz Bradley Manning, aresztowany w Iraku w maju 2010 r.

>> Czytaj także: 1,1 mln funtów za autobiografię

Brytyjski sąd w dwuosobowym składzie wyznaczył posiedzenie w sprawie ekstradycji Assange'a na dwa dni, choć nie ma pewności, czy w środę wyda orzeczenie. Jeśli będzie ono niekorzystne dla Assange'a, to możliwe jest odwołanie do Sądu Najwyższego, ale tylko pod warunkiem, że obrona wskaże na jakąś ważną kwestię prawną wymagającą uściślenia bądź wykaże, iż za odwołaniem przemawia ważny interes publiczny.


Źródło: PAP
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Wikileaks.orgtag Wikileakstag sądtag Julian Assange
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031