Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Portal internetowy zarabia, pobierając marżę od sprzedanych i wykorzystanych kuponów. Średnio marża wynosi 20 proc. Marża ta jest przychodem do opodatkowania. Natomiast skutki podatkowe nie powstaną po stronie osób kupujących towary lub usługi ze zniżkami.

Po stronie kupującego nie powstaje dochód do opodatkowania, nawet gdyby nabył towar lub usługę poniżej przeciętnej ceny rynkowej. Jacek Bajson, doradca podatkowy w TPA Horwath, zwraca uwagę, że sprzedający ma prawo oferować obniżki cen dla wybranych grup klientów z uwagi np. na jej liczebność, zawód wykonywany przez jej członków (np. zniżki na samochody dla wybranych grup zawodowych).

(...) Według eksperta inna sytuacja powstaje, gdy obniżenie ceny na towary lub usługi nie wynika z prawa podaży i popytu, ale jest związane z istnieniem innego stosunku prawnego pomiędzy stronami. Jeżeli np. pracodawca oferuje pracownikom świadczenia po obniżonej cenie, to wówczas mamy do czynienia z dochodem ze stosunku pracy.

Przychód firmy

Konsekwencje podatkowe handlu w internecie powinny być takie same, jak dla typowych transakcji zawieranych na tradycyjnym rynku. Jacek Bajson stwierdza, że sprzedający (lub pośredniczący w transakcji) powinien zapłacić podatek w przypadku osiągnięcia zysku.

(...) Wraz ze wzrostem popularności grupowych zakupów wzrosło również zainteresowanie fiskusa tego typu transakcjami. Wiesław Łatała, doradca podatkowy kancelarii Łatała i Wspólnicy, wyjaśnia, że przychodem, od którego portal organizujący sprzedaż musi zapłacić podatek, jest wysokość prowizji uzyskanej ze sprzedanych kuponów. Istniały w tym zakresie wątpliwości, które zostały rozwiane w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 stycznia 2011 r. (nr IBPBI/2/423-1455/10/JD).

Izba stwierdza w niej, że przychodem podatnika (portalu) jest kwota prowizji otrzymanej przez dany portal sprzedaży grupowej od oferenta, pomniejszona o VAT. Kwota ta jest ostatecznym przysporzeniem otrzymanym przez podatnika.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Zakupy grupowe interesują fiskusa

Ewa Matyszewska

gazeta prawna


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *