Zakupy bez przykrych niespodzianek, czyli jak może nam się przydać ranking e-sklepów sporządzony przez Money.pl

11-12-2014, 21:45

Omawiając zasady bezpiecznego kupowania w sieci, zwróciliśmy uwagę m.in. na to, że korzystanie z dużych, cieszących się popularnością e-sklepów na ogół wiąże się z mniejszym ryzykiem niż ma to miejsce w przypadku mało znanych firm. Robiąc świąteczne zakupy, warto sprawdzić, czy sklep, w którym znaleźliśmy kuszącą ofertę, załapał się np. do rankingu Money.pl.

Money.pl po raz dziewiąty ocenił ponad 100 działających w Polsce sklepów internetowych. Warunkiem uczestnictwa w rankingu - podobnie jak w latach poprzednich - była popularność wśród internautów. Uwzględniono po 15 sklepów z każdej kategorii e-commerce monitorowanej w ramach Megapanelu, które w ciągu roku poprzedzającego badanie odwiedziła największa liczba osób. Dodatkową kategorię stanowią sklepy najbardziej przyjazne dla klienta - tytuł ten przyznano po raz drugi.

Każdy sklep został przebadany na podstawie 45 kryteriów, które mają największe znaczenie dla kupujących. Maksymalnie można było uzyskać 100 punktów (wyjątkiem jest branża turystyczna, w której nie oceniano dostawy zakupów - w tej kategorii można było zdobyć 90 punktów).

Autorzy badania podkreślają, że choć przeprowadzili je na przełomie października i listopada, to już wtedy można było zauważyć przedświąteczną walkę o klienta za pomocą wyprzedaży, darmowej dostawy czy dłuższego niż przepisowe 10 dni czasu na zwrot zamówionych towarów.

Poniżej można zapoznać się z wynikami rankingu, a metodologię i szczegóły znajdziemy pod adresem ranking.money.pl.

Ranking Sklepów Internetowych 2014

Najbardziej przyjazny sklep internetowy

Najbardziej przyjazny sklep internetowy

Zanim jednak rzucimy się w wir przedświątecznych zakupów, przypomnijmy kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Te, które publikujemy poniżej, zostały przygotowane przez ekspertów firmy ESET:

  1. Dbaj o aktualizacje – zanim zaczniesz przeglądać oferty e-sklepów w poszukiwaniu najlepszej,odpowiednio zabezpiecz swój komputer. Pobierz aktualizacje systemu operacyjnego, przeglądarki, aplikacji użytkowych i programu antywirusowego. Wyeliminujesz w ten sposób znane luki, które mogłyby posłużyć złośliwym programom do przeniknięcia na dysk komputera.
  2. Wybieraj tylko zaufane sklepy – zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe powinny posiadać swoją siedzibę, adres i telefon kontaktowy, które potwierdzają wiarygodność. Wybieraj tylko sklepy z pozytywnymi opiniami kupujących i dobrą historią sprzedaży. Zanim zdecydujesz się na zakupy w danym sklepie, sprawdź, czy na stronie znajdują się dane teleadresowe, a także NIP i REGON. Jeśli nie znajdziesz takich danych – lepiej zrezygnuj z zakupów.
  3. Czytaj regulaminy sklepów i zasady zwrotów towarów – sprawdź, ile trwa wysyłka towarów i pamiętaj, że zgodnie z prawem, kupując online, zawsze masz możliwość zwrotu zamówionego towaru. To najlepszy sposób, by zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką.
  4. Nie ufaj zbyt atrakcyjnym ofertom – bądź ostrożny wobec promocyjnych ofert wysyłanych na Twoją skrzynkę mailową lub w serwisie społecznościowym. Link zawarty w takiej wiadomości może kierować do strony infekującej złośliwym programem. Najnowszy telefon, laptop czy tablet za połowę ceny to albo pułapka, albo pomyłka.
  5. Wybieraj sklepy z bezpiecznym adresem - zwróć uwagę, czy strona sklepu internetowego szyfruje transakcje protokołem TLS (na początku adresu strony powinno się pojawić https lub shttp). Standard TLS oznacza, że przesyłane podczas transakcji informacje są szyfrowane, dzięki czemu trudniej je wykraść.
  6. Nie kupuj przez publiczne hotspoty – zakupy i płatności w sieci realizuj wyłącznie ze znanego Ci komputera, za pośrednictwem swojej domowej sieci. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo i prywatność, unikaj bezpłatnych publicznych sieci Wi-Fi.

Czytaj także: Świąteczny phishing - sposoby ataku i obrony


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930