Zakładanie działalności gospodarczej przez internet. Oswajamy e-administrację, część 5

05-06-2015, 14:41

Jeśli myślisz o własnej działalności, to wiedz, że naprawdę możesz ją uruchomić bez chodzenia do urzędu i wystarczy do tego Profil Zaufany. Można też obejść się bez tego profilu, choć to oznacza jedną wizytę w urzędzie.

W poprzednich odcinkach z serii "Oswajamy e-administrację" opisywałem, jak założyć konto na ePUAP, jak utworzyć Profil Zaufany oraz jak załatwiać sprawy z użyciem Profilu Zaufanego. Wspominałem wówczas, że Profil Zaufany może służyć nie tylko do załatwiania spraw na platformie ePUAP. Może służyć także jako narzędzie do autoryzowania czegoś, co załatwiamy w innym rządowym serwisie.

Uwaga - jeśli trafiłeś na ten tekst z Google i nie masz pojęcia, czym jest ePUAP lub Profil Zaufany, najpierw przeczytaj te poprzednie odcinki. To będzie pomocne nie tylko przy zakładaniu firmy. 

Rejestrowanie działalności gospodarczej przez internet

Jeśli chcecie założyć przez internet działalność gospodarczą, nie korzystacie tylko z ePUAP. Musicie skorzystać z serwisu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), który jest dostępny pod adresem ceidg.gov.pl.

Za pośrednictwem tego serwisu możemy przekazać do ministerstwa gospodarki wypełniony formularz CEIDG-1 z wnioskiem o zarejestrowanie działalności. Jeśli prawidłowo wypełnicie ten formularz i skutecznie go wyślecie, Wasza działalność już w następnym dniu znajdzie się w ewidencji działalności gospodarczych. 

>> Czytaj także: Przygotuj swój e-sklep na szał zakupowy

Nie będę opisywał w tym miejscu zasad wypełniania formularza CEIDG-1. Instrukcję, jak to zrobić, możecie znaleźć na stronie CEiDG. Skupie się na opisaniu tego, w jaki sposób możecie wypełnić i wysłać ten formularz przez internet. 

Wyjaśnijmy sobie od razu, że są trzy sposoby wysyłania tego formularza:

  1. anonimowo (to wymaga wizyty w urzędzie),
  2. przy użyciu Profilu Zaufanego (nie wymaga wizyty w urzędzie, ale trzeba mieć Profil Zaufany),
  3. przy użyciu podpisu elektronicznego. 

Nie każdy dysponuje podpisem elektronicznym (opcja 3), ale opcje 1 i 2 są dostępne dla każdego za darmo. Poniżej wyjaśniam, jak wysłać wniosek anonimowo oraz przy użyciu Profilu Zaufanego.

Wniosek anonimowy - potrzebna wizyta w urzędzie

Składanie wniosku "anonimowo" polega na tym, że wchodzimy na stronę CEIDG, wypełniamy wniosek i wysyłamy go. Nie trzeba do tego żadnych dodatkowych podpisów elektronicznych, nie trzeba mieć konta ePUAP ani Profilu Zaufanego. Wada jest taka, że po wysłaniu wniosku musimy w ciągu 7 dni udać się do Urzędu Gminy w celu potwierdzenia tożsamości i złożenia podpisu. Możemy zatem na spokojnie przygotować i wypełnić wniosek w domu, ale do urzędu i tak trzeba się wybrać. 

Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, odwiedzamy stronę CEIDG i od razu możemy kliknąć "Wypełnij wniosek przez internet". 

CEIDG - wniosek przez internet

Zostaniemy odesłani na stronę z informacjami o wniosku. Jeśli chcemy założyć działalność gospodarczą, to klikamy w link o nazwie "Założyć działalność gospodarczą". 

Zakładanie działalności

Na następnej stronie możemy wybrać sposób wypełniania formularza. Przede wszystkim możemy przygotować wniosek przy użyciu kreatora lub po prostu wypełniając formularz. 

CEIDG - etap 3

Znaczenie tego wyboru jest dość oczywiste. Jeśli zdecydujemy się na wypełnianie formularza "ręcznie", będziemy musieli uzupełniać okienka w elektronicznym formularzu, który wygląda podobnie do papierowego CEIDG-1.

Jeśli skorzystamy z pomocy kreatora, będziemy kolejno odpowiadać na pytania np. o nasze dane, adres działalności, dane na potrzeby ZUS, prowadzenie dokumentacji itd. Na podstawie tych odpowiedzi system sam utworzy wypełniony formularz.

Skorzystanie z kreatora jest o tyle łatwiejszą opcją, że znajdują się w nim podpowiedzi dotyczące wymaganych danych. Korzystanie z formularza będzie lepsze dla tych, którzy mają podstawową wiedzę o budowie tego formularza i chcą działać szybko. 

Jak już wspominałem, nie będę opisywał całej procedury wypełniania formularza lub tworzenia go kreatorem. Dodam jedynie, że jeśli już wypełnimy cały formularz (lub przejdziemy wszystkie strony kreatora), będzie on zweryfikowany i wówczas możemy go wysłać. Tak jak wspomniałem, taki wniosek trzeba będzie potwierdzić wizytą w urzędzie. Nie da się go podpisać Profilem Zaufanym!

Jeśli mamy już Profil Zaufany, możemy założyć działalność bez wizyty w urzędzie. Poniżej opisuję tę drugą opcję.

CEIDG z Profilem Zaufanym - bez wizyty w urzędzie

Osoby zakładające działalność przez internet i posiadające Profil Zaufany często robią jeden błąd. Wchodzą na stronę CEIDG i klikają we wspomniany wyżej link "Wypełnij wniosek przez internet". To wydaje się logiczne, ale prowadzi do anonimowego składania wniosku. Może się skończyć tym, że stracimy czas na męczenie się z formularzem lub kreatorem, a na koniec dowiemy się, że trzeba iść do urzędu. To bardzo podstępne. 

Jeśli już mamy Profil Zaufany i chcemy za jego pomocą podpisać formularz CEIDG-1, wejdźmy na stronę CEIDG i kliknijmy w przycisk "Załóż konto", który jest widoczny po lewej stronie. Właściwie to... on nie jest za bardzo widoczny. Położenie przycisku wskazałem poniżej czerwoną strzałką.

CEIDG - załóż konto

Gdy przejdziemy do zakładania konta, będziemy mogli wybrać sposób potwierdzania tożsamości użytkownika. Jednym z nich jest właśnie Profil Zaufany ePUAP. 

Profil Zaufany w CEIDG

Jeśli wybierzemy tę opcję i klikniemy "Dalej", zostaniemy przeniesieni na stronę logowania ePUAP. Następnie zobaczymy stronę z przyciskiem "Podpisz profilem zaufanym" i jeśli klikniemy ten przycisk, zobaczymy znajomo wyglądającą zachętę do wybrania Profilu Zaufanego. Znów trzeba kliknąć (tym razem w przycisk "Użyj tego profilu do podpisu"), by zobaczyć zachętę do podania kodu wysłanego na nasz adres e-mail. Podajemy kod, klikamy "Zatwierdź", potem jeszcze "OK" i możemy zakładać konto. Na etapie zakładania konta trzeba wybrać logowanie ePUAP i potwierdzić pewne swoje dane. 

Kiedy już mamy konto CEIDG, możemy zawsze się na nie zalogować przy pomocy Profilu Zaufanego. Odwiedzamy stronę CEIDG, klikamy "Zaloguj" w prawym górnym rogu, wybieramy "Profil Zaufany ePUAP" i znów musimy wybrać podpis, podać kod, zatwierdzić i jeszcze raz potwierdzić "OK".

Wreszcie dostaniemy  się do swojego konta i z poziomu tego konta możemy wysłać formularz CEiDG-1. Później za pomocą tego samego konta możemy zawiesić, wznowić lub zakończyć działalność. W praktyce każda z tych czynności wymaga wysyłania odpowiednio wypełnionego formularza CEIDG-1. Za każdym razem możemy ten formularz wypełniać ręcznie lub za pomocą kreatora. Jeśli już mamy konto i założoną działalność, możemy tworzyć wniosek na podstawie danych z poprzednich wniosków. 

Podsumowanie

Właściwie całą tę pisaninę dałoby się streścić w kilku zdaniach. Pamiętajcie, że zakładanie działalności przez internet odbywa się przez CEIDG. Wniosek możecie składać anonimowo, ale wtedy konieczna jest wizyta w urzędzie. Jeśli chcecie użyć Profilu Zaufanego, musicie od razu założyć konto w CEIDG - nie traćcie przypadkiem czasu na wniosek anonimowy! 

Kiedy już będziecie mieć własną działalność, możecie odczuć potrzebę skontaktowania się z ZUS-em. O tym opowiem w kolejnym odcinku.

Poprzednie teksty z cyklu "Oswajamy e-administrację":


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031