Zakładanie konta na ePUAP. Oswajamy e-administrację, część 1

24-04-2015, 13:42

Rozpoczynamy cykl tekstów, które mają zapoznać Czytelników z załatwianiem spraw urzędowych przez internet. Wciąż wiele osób tego nie próbuje, a można zaoszczędzić sporo czasu. Założenie konta na ePUAP to pierwszy krok, by zapoznać się z e-administracją.

Uwaga!!! Ten tekst dotyczy nieaktualnej już wersji serwisu ePUAP i Profilu Zaufanego. Przejdź do najnowszego tekstu, który opisuje przebieg rejestrowania Profilu Zaufanego.

Dziś rano uciąłem sobie ze znajomymi pogawędkę na temat m.in. elektronicznych usług administracji publicznej. Korzystam z tych usług dość często i naturalnie wydaje mi się, że wszyscy robią podobnie. Coraz częściej jednak przekonuje się, że nawet osoby dobrze obeznane z nowymi technologiami unikają polskiej e-administracji. Czasami wynika to z przyzwyczajeń albo z niechęci do rozwiązań, na które wszyscy tak bardzo narzekają. Czy słyszeliście kiedyś o tym, jak bardzo awaryjna albo nieintuicyjna jest platforma ePUAP? Owszem, ePUAP bywa zawodny, ale i tak jest lepszy niż stanie w tradycyjnej kolejce w urzędzie.

Coraz trudniej spotkać osobę, która nie używa internetu. Mimo to z informacji na stronie ePUAP wynika, że w Polsce zarejestrowano tylko 384 tys. tzw. profili zaufanych. Profil zaufany to jedno z najważniejszych narzędzi do załatwiania spraw. Jeśli korzysta z niego tylko 384 tys. osób, to znaczy, że ludzie po prostu unikają e-administracji. Uwierzcie mi, nie trzeba być asem informatyki, żeby elektronicznie wysyłać pisma do urzędów.

Chciałbym Was zachęcić do spróbowania e-administracji na własnej skórze. W tym celu uruchomimy cykl tekstów pod nazwą "Oswajamy e-administrację". Postaramy się w nich pisać o usługach administracji publicznej, ale po ludzku, nie siląc się na urzędniczo-techniczny bełkot. 

Pierwszy krok? To zajmie chwilkę

Dzisiaj możecie wykonać pierwszy krok w kierunku korzystania z polskiej e-administracji. Tym pierwszym krokiem powinno być założenie konta na platformie ePUAP. Nie myślcie, że jest to długa czy skomplikowana procedura. Nie musicie szukać dowodu osobistego czy numeru PESEL. Cała procedura rejestracji na ePUAP może być przeprowadzona w czasie picia jednej małej kawy. 

ePUAP - co to takiego?

Najpierw wyjaśnijmy, czym jest ePUAP. Jest to oczywiście "elektroniczna platforma usług administracji publicznej". Brzmi groźnie, ale da się to wytłumaczyć łatwiej. Jest to po prostu serwis internetowy, na którym zakładasz sobie konto. Potem możesz używać tego konta, aby:

  • uzyskiwać dostęp do różnych usług dostępnych z poziomu serwisu ePUAP,
  • autoryzować czynności w ramach innych usług. 

Można to porównać do popularnych usług takich Facebook. Możesz mieć konto na Facebooku, aby przez Facebooka robić różne rzeczy (np. wysłać wiadomość do znajomego). Możesz też użyć konta Facebooka, by zalogować się do innego serwisu. Na podobnej zasadzie działa ePUAP. 

Zakładanie konta na ePUAP 

Aby założyć konto na ePUAP, należy udać się na stronę epuap.gov.pl. Na samej górze widzimy zdjęcie trzech postaci - kobiety, mężczyzny i ich teściowej (tak ją nazwijmy). Na prawo od teściowej, na samej górze znajdziecie linki "Zaloguj się / Zarejestruj się". Klikacie oczywiście w "Zarejestruj się".

Przechodzicie do formularza takiego jak ten na zrzucie poniżej. Pokazany przez nas formularz jest uzupełniony w miejscach, gdzie dane są wymagane (zamazałem dane osobowe). Jak widzicie, wystarczy podanie imienia, nazwiska, adresu e-mail, proponowanego loginu i hasła oraz kodu z obrazka. Trzeba też potwierdzić zapoznanie się z zakresem i warunkami korzystania z ePUAP. 

Nie musicie podawać takich danych, jak NIP czy PESEL. Można je uzupełnić później. Naprawdę do rejestracji wystarczą dane, które łatwo przywołać z głowy. Uwaga, hasło musi mieć minimum 8 znaków, 1 cyfrę i 1 znak specjalny. Możecie kliknąć na poniższy zrzut, by go powiększyć. 

Zakładanie konta na ePUAP

Po wpisaniu tych podstawowych danych klikamy "Załóż konto" i przechodzimy do uzupełniania danych adresowych (zrzut poniżej). Tutaj również nie musimy uzupełniać wszystkich pól. Co więcej, formularz jest wyposażony w podpowiedzi. Możemy wpisywać np. pierwszą nazwę ulicy w naszej gminie, a system sam zaproponuje dostępne ulice. Jeśli mamy dość wypełniania, klikamy "Zakończ". 

ePUAP - zakładanie konta

Ostatnim etapem rejestracji jest potwierdzenie danych. W tym momencie konto jest założone, można się na nie logować. Na podany adres e-mail przychodzi jedynie potwierdzenie założenia konta. To naprawdę łatwe i zajmuje chwilkę.

ePUAP - zakładanie konta - koniec

Pytanie brzmi: co dalej? Oczywiście możesz się zalogować na swoje konto i rozejrzeć się. Nie bój się, że "klikniesz coś nie tak". Raczej nie wyślesz żadnego pisma przypadkowo. 

Na tym etapie, gdy założyłeś samo konto, możesz wysyłać pisma do urzędów, składać różne specjalne formularze, sprawdzać, jakie usługi są dostępne w Twoim urzędzie itd. Niestety nie możesz tych pism podpisać. Do tego potrzebujesz podpisu elektronicznego albo tzw. profilu zaufanego. O profilu zaufanym będziemy pisać w kolejnych odcinkach.

Brak możliwości podpisywania nie oznacza, że Twoje konto ePUAP jest nieprzydatne. Już posiadając konto, możesz wysyłać pewne pisma do urzędów, choć będą one niepodpisane. Nie wszystkie pisma muszą być podpisane (np. wnioski o dostęp do informacji publicznej nie muszą). Dane, których nie podałeś w czasie rejestracji, możesz uzupełniać nawet w trakcie wysyłania pism. 

To są absolutne podstawy. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu przynajmniej założysz sobie konto ePAUP. Czemu nie? Masz do tego prawo jako obywatel! W następnym odcinku zapoznamy Was z ideą Elektronicznej Skrzynki Podawczej i pokażemy Wam, jak przebiega wysyłanie przykładowego pisma do urzędu.

Uwaga!!! Ten tekst dotyczy nieaktualnej już wersji serwisu ePUAP i Profilu Zaufanego. Przejdź do najnowszego tekstu, który opisuje przebieg rejestrowania Profilu Zaufanego.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy