Zadbaj o swoje włosy i ciesz się ich pięknem!

13-12-2018, 09:54

Mogłoby się wydawać, że zachowanie włosów w zdrowiu jest bardzo proste. Wystarczy codzienne mycie optymalnie dobranym szamponem i po problemie. Prawda jest jednak zupełnie inna. O włosy trzeba dbać także po umyciu, stosując odpowiednie kosmetyki – odżywki, balsamy czy olejki, które nawilżają i regenerują ich strukturę.

Balsam czy odżywka do włosów?

Wiele osób stosuje odżywkę do włosów, chwaląc sobie ten kosmetyk za jego cenne właściwości. Aplikuje się ją na włosy zaraz po umyciu, a po kilku minutach spłukuje. Jak działa tego typu preparat? Niestety nie wnika w głąb włosa, ale tylko pielęgnuje go na całej powierzchni. Domyka łuski i wygładza, nadaje blask i nawilża. Jeśli twoje włosy przetłuszczają się i są mocno zniszczone, odżywka może sobie nie poradzić z ich pielęgnacją. Musisz poszukać innych kosmetyków, które nie tylko działają na powierzchni, ale też regenerują, eliminując źródło problemu od środka. Nawet jeśli nie masz problemu z nadmierną ilością sebum, produkowanego przez gruczoły łojowe skóry głowy, nie nakładaj nigdy odżywki w dużej ilości u nasady włosów. Obciążysz je nadmiernie, a to już jeden krok do ich przetłuszczenia.

Używanie odżywek bez spłukiwania to już zupełnie inna historia. Są one raczej substytutem tradycyjnej odżywki, zawierają miej składników odżywczych i bardziej obciążają włosy. Ich zaletą jest na pewno to, że pomagają w krótkim czasie osiągnąć zamierzone efekty – łatwiejsze układanie, rozczesywanie włosów i nadanie im blasku.

Balsamy

Różnią się znacznie od odżywek. Zawierają większą ilość składników odżywczych (witamin, ekstraktów ziołowych, minerałów) i przede wszystkim wnikają w strukturę włosa dogłębnie. Przeznaczone są więc szczególnie dla włosów, wymagających szczególnej troski, zniszczonych i poddawanych koloryzacji. Dzięki zawartości w nich takich substancji jak aminokwasy, keratyna czy węglowodany, czyli naturalne składniki budulcowe włosa, rola balsamu jest bezcenna. Kolejną różnicą między tego typu preparatem, a odżywką jest to, że balsam nakłada się co kilka dni (2-3), a nie codziennie. To w zupełności wystarczy, aby zadbać o włosy i oczekiwać spodziewanych efektów.

Nafta do włosów

Nie każdy wie, jak cenna może być nafta kosmetyczna do pielęgnacji włosów. Tymczasem jest to używany przez pokolenia olej parafinowy, dosyć tłusty emolient, posiadający właściwości ochronne. Jakie są efekty jej stosowania? Otóż nafta kosmetyczna stosowana jako kosmetyk do włosów, po nałożeniu tworzy na nich tłusty film, ponieważ nie wnika do ich struktury. Niektórzy widzą w tym wadę, a inni doceniają ten preparat za inne cenne właściwości. Dzięki położonej na włosy nafcie, niwe wyparowuje z nich woda oraz są chronione przed działaniem czynników zewnętrznych, zarówno mechanicznych, jak i atmosferycznych (wiatr, mróz, słońce). Co więcej, włosy są wygładzone, nabłyszczone (dzięki domknięciu łusek) i nie elektryzują się podczas czesania. Reasumując, nafta kosmetyczna do włosów nie poprawia ich kondycji, ale wpływa na wygląd, dzięki czemu stają się naprawdę atrakcyjne. Zapewnia im też doskonałą ochronę, włosy są mniej łamliwe i stają się również bardziej puszyste.

Jaki kosmetyk wybrać z tych trzech? To już zależy od twoich potrzeb, a także od stanu twoich włosów. Można też stosować wszystkie trzy – odżywkę i naftę kosmetyczną, jako szybkie remedium do poprawienia kondycji włosów, a balsam do ich głębszej regeneracji. W tym przypadku od nadmiaru głowa nie boli, a włosy na pewno odczują pozytywną zmianę.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Geraltfot. GeraltRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: