Za odcięcie od sieci należy się odszkodowanie - uznał najwyższy sąd w Niemczech

28-01-2013, 09:20

Osoba odcięta od internetu powinna dostać z tego tytułu odszkodowanie finansowe, gdyż uderzyło to w jej standard życia - uznał Niemiecki Sąd Federalny. W ten sposób kolejny europejski sąd potwierdził, że dostęp do internetu jest takim samym prawem, jak dostęp do wody czy prądu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Organizacje takie, jak OBWE lub ONZ, już od dawna mówią, że dostęp do internetu jest prawem człowieka. Mamy jednak świadomość, że deklaracje tych organizacji mają znaczenie głównie symboliczne.

W praktyce najbardziej istotne są wyroki sądów, a Niemiecki Sąd Federalny (BGH - najwyższy sąd w tym kraju) wydał kilka dni temu wyrok, który można uznać za przełomowy.

Odcięty przez pomyłkę żąda odszkodowania

BGH potwierdził, że obywatelowi odciętemu od internetu należy się finansowe odszkodowanie. Sąd rozpatrywał sprawę abonenta, który został omyłkowo odcięty od internetu przez firmę telekomunikacyjną. Abonent ten znalazł innego dostawcę sieci, ale oczywiście zmiana operatora nie zaszła natychmiast. W efekcie abonent był pozbawiony dostępu do internetu w okresie grudnia 2008 do lutego 2009.

Abonent wystąpił do sądu i zażądał odszkodowania w wysokości 50 euro za każdy dzień bez internetu. Według powoda brak dostępu do sieci oznaczał brak dostępu do faksu i telefonii internetowej (VoIP).

Sąd Federalny ciekawie podszedł do sprawy. Uznał bowiem, że powodowi należy się odszkodowanie za odcięcie od internetu, ale nie za odcięcie od faksu oraz VoIP. Abonent miał jeszcze telefon komórkowy, z którego mógł dzwonić, a fax to technologia raczej przestarzała. Czym innym jest jednak internet.

zdjęcie
fot. photosteve101

Internet ważny dla standardu życia

Sąd uzasadnił przyznanie odszkodowania tym, że odcięcie od internetu wpływa na standard życia. Sąd podkreślił, że internet jest istotny nie tylko jako narzędzie dostępu do ważnych informacji, ale także jako źródło rozrywki i wiedzy. Osoba tracąca dostęp do internetu traci pewne korzyści natury ekonomicznej. Jest to medium istotne dla stylu życia ogromnej części populacji, zatem odcinanie od niego jest krzywdzące.

Nie wiadomo jeszcze, na jakie odszkodowanie może liczyć pokrzywdzony abonent. Sprawa trafi z powrotem do sądu apelacyjnego, a ten ma wziąć pod uwagę koszty internetu i ewentualne straty, jakie mogą wynikać z utrudnionego dostępu.

Sonda
Czy przyznanie odszkodowania za odcięcie od sieci jest słuszne?
  • tak
  • nie
  • to bardziej skomplikowane
wyniki  komentarze

Odcinanie złe nawet jako kara

Nie jest to pierwszy wyrok potwierdzający prawo obywatela do internetu. W Wielkiej Brytanii sąd apelacyjny uznał, że nawet osoba oskarżona o pedofilię nie powinna być karana odcięciem od internetu, choć oskarżony powinien się liczyć z tym, że policja będzie kontrolować odwiedzane przez niego strony.

Czytaj także: Rodzice nie odpowiadają za piractwo dzieci... przynajmniej w NiemczechSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.