XO-3 - edukacyjny tablet za 100 dolarów od OLPC

09-01-2012, 10:11

Fundacji OLPC nigdy nie udało się stworzyć laptopa za 100 dolarów, ale może uda się to zrobić z tabletem. Prototyp urządzenia XO-3 będzie prezentowany na targach CES w Las Vegas. Nie jest to może urządzenie zbyt zgrabne, ale rzuca nowe światło na to, jaki może być tablet.

Dziennik Internautów od dłuższego już czasu śledzi losy projektu OLPC, który wiele lat temu postawił sobie za cel stworzenie edukacyjnego laptopa za 100 dolarów. Takie urządzenie miało pomóc w edukowaniu dzieci w krajach rozwijających się.

Fundacja OLPC stworzyła edukacyjnego laptopa, ale okazał się on droższy niż oczekiwano. W roku 2010 organizacja zrewidowała swoje cele i postanowiła stworzyć edukacyjny tablet za mniej niż 100 dolarów. Zaprezentowała wówczas bardzo efektowne wizje cienkiego urządzenia do multimediów. Rzeczywistość nie będzie tak ładna, jak na tamtych obrazkach, ale i tak warto zobaczyć tablet od OLPC.

Czytaj: OLPC: Edukacyjny tablet za mniej niż 100 USD

Urządzenie XO-3 jest masywniejsze niż dzisiejsze tablety, ogumione i wyposażone w wodoszczelną nakładkę, którą widać na zdjęciu poniżej.

OLPC - edukacyjny tablet

Tablet XO-3 kryje w sobie procesor Marvell Armada PXA618, 512 MB RAM oraz 4 GB pamięci. Posiada wejście USB, microUSB, wejście/wyjście audio. Może być ładowany przy użyciu różnych zasilaczy, a w razie konieczności do ładowania można użyć nawet korbki. Dodatkowo przy projekcie obudowy uwzględniono panel słoneczny. Ekran Pixel Qi ma rozdzielczość 1024×768.

XO-3 to niewiele i tak wiele zarazem. Nie jest to może szczyt estetyki, ale urządzenie ma być tanie i ma działać w trudnych warunkach.  

Nicholas Negroponte - założyciel projektu - od lat postrzegany jest przez wiele osób jako forma pośrednia miedzy szaleńcem a głupcem. Do tego wizerunku przyczyniają się bardziej szalone pomysły, jak np. zrzucanie edukacyjnych laptopów z powietrza.

Trzeba jednak przyznać, że w ramach projektu OLPC powstały ciekawe urządzenia, które stały się pierwowzorem dla netbooków - mini laptopów przeznaczonych głównie do korzystania z internetu. Netbooki nie odniosły wielkiego sukcesu, ale przygotowały grunt dla tabletów - gadżetów stanowiących formę pośrednią między smartfonem a przenośnym komputerem osobistym.

W Dzienniku Internautów wspominaliśmy już, że zainteresowanie tabletami o niskich cenach wydaje się duże. Możliwe, że w przyszłości konsumenci zgodzą się na mniejszą ilość pamięci RAM lub na grubszą obudowę w zamian za niższą cenę gadżetu.

Czytaj: Tablet za 99 dolarów - tego ludzie naprawdę chcą


Źródło: OLPC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy