Wyrok korzystny dla RIAA unieważniony

27-09-2008, 16:31

Wygrany rok temu przez RIAA proces o naruszenie praw autorskich zostanie powtórzony. Sędzia przyznał, że wydał przysięgłym niepoprawne instrukcje, w wyniku, których zapadł wyrok.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Rok po tym, jak zapadł wyrok skazujący Amerykankę Jammie Thomas na karę grzywny w wysokości 222 tysięcy dolarów za udostępnianie 24 plików muzycznych za pośrednictwem programu Kazaa, sprawa rozpocznie się prawdopodobnie od nowa. Sędzia Michael Davis podjął bowiem decyzję o unieważnieniu procesu i wyroku, jaki w jego trakcie został wydany.

Sędzia przyznał, że przekazał przysięgłym błędną instrukcję co do tego, jak powinni traktować udostępnienie plików za pośrednictwem sieci P2P. Zgodnie z początkową interpretację czynu tego nie można było uznać za równoznaczny z naruszenie praw autorskich. Później jednak sędzia zmienił swoją interpretację na korzystną dla RIAA (Recording Industry Association of America).

W uzasadnieniu swojej decyzji sędzia zwrócił się także do Kongresu Stanów Zjednoczonych, wskazując, że konieczne są zmiany w ustawie o ochronie praw autorskich, gdyż przewidziane w niej kary nie przystają do wagi popełnionego przestępstwa.

Zgodnie z obecnie obowiązującym ustawodawstwem każde naruszenie prawa w tym zakresie winno być karaną grzywną w wysokości do 30 tysięcy dolarów, co wielokrotnie przekracza wartość zakupu jednego utworu muzycznego - pisze serwis Ars Technica.

Przedstawiciel RIAA, zapytany o zdanie, stwierdził, że takie postanowienie sędziego nie jest dla nich zaskoczenie. Stowarzyszenie jest jednak przekonane, że jego argumentacja w powtórzonym procesie znajdzie zrozumienie wśród przysięgłych i zapadnie podobny wyrok.


Następny artykuł » zamknij


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag RIAAtag p2p
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.